wtorek, 23 sierpnia 2016

Simon oraz inni homo sapiens – Becky Albertalli

Uwielbiam te chwile, kiedy okazuje się, że książka będąca debiutem literackim jest naprawdę dobra. To jak odkrycie skarbu, zapowiedź przygody z zupełnie nowym przyjacielem. Taką właśnie książką jest debiutancka powieść Becky Albertalli Simon oraz inni homo sapiens, o której mam przyjemność Wam opowiedzieć.

Simon jest zwykłym nastolatkiem – udziela się w kółku teatralnym, ma przyjaciół, zgraną paczkę szkolnych znajomych, jest lubiany. Jego przyjaciele nie wiedzą jednak jednej rzeczy - Simon jest gejem. O tym wie tylko Blue – chłopak, z którym Simon pisze maile. Tak przynajmniej było do niedawna, póki przez roztargnienie nastolatek nie zapomniał o wylogowaniu się z poczty na szkolnym komputerze. Jego maile przeczytał i skopiował szkolny błazen, Martin, a teraz domaga się, by Simon pomógł mu zdobyć jego przyjaciółkę, Abby. Jeśli tego nie zrobi, cała szkoła pozna jego sekret. Simon jest rozdarty – z jednej strony obawia się, że straci zaufanie Blue, a z drugiej nie chce mieszać się w życie uczuciowe przyjaciółki. Co zrobi w tej sytuacji?

Gdybym miała określić tę książkę jednym słowem, byłoby to "słodka". Bez obaw, "słodka" nie w tym sensie, że czytelnika z jej stron atakuje cukier, słodkości i różne śliczności. Simon oraz inni homo sapiens to powieść o pierwszym zakochaniu, a te pierwsze doświadczenia, kiedy serce fika koziołki przez każdą rzecz związaną z ukochaną osobą, są najsłodsze. I nie ma żadnego znaczenia, że w przypadku tej książki jest to zakochanie między dwoma chłopakami. Miłość jest piękna i płeć niczego tutaj nie zmienia.

Kilka rzeczy składa się na to, że ta powieść potrafi tak oczarować i wciągnąć do swojego świata. Z ogromną przyjemnością obserwowałam relację Simona i Blue. Poprzez maile coraz lepiej poznawali się nawzajem, a tym samym stawali się sobie bliżsi. Razem z Simonem zastanawiałam się, kto może skrywać się za pseudonimem "Blue" i to właśnie ten wątek sprawia, że książkę naprawdę trudno odłożyć. Czytając, chce się jak najszybciej poznać prawdę i przekonać, czy obstawiało się prawidłowo. Przyznam szczerze, że moje podejrzenia się sprawdziły, ale w najmniejszym stopniu nie umniejszyło to przyjemności z lektury książki i jej finału.
Relacja Simona i Blue to jednak niejedyny element powieści, który sprawia, że czyta się ją z niekłamaną przyjemnością. Spora w tym zasługa świetnie skonstruowanych postaci – od przesympatycznego Simona, poprzez jego zabawnych i lojalnych przyjaciół, po nieco zakręconą, ale także postępową rodzinę. W książce znajdziecie sporo humoru, kilka szkolnych dramatów oraz parę smaczków, jakimi są nawiązania do popkultury.

Przez szantaż Simon zostaje postawiony w trudnej sytuacji. Jeśli nie ulegnie szantażyście, wszyscy poznają jego sekret. Powieść Becky Albertalli może dzięki temu uświadomić czytelnikowi, z czym zmagać musi się młody człowiek, kiedy chce ujawnić homoseksualną orientację. Jak powiedzieć o tym rodzinie? Jak zareagują przyjaciele? A co z resztą otoczenia – czy czekają go niewybredne żarty? A może nagle ujawnią się jacyś nadgorliwi obrońcy moralności, którzy będą chcieli sprowadzić go na "właściwą drogę"? Cieszę się, że powstała powieść, która może zwrócić uwagę na tę kwestię, uwrażliwić czytelnika na ten temat i która robi to w tak wyważony sposób.

Simon i inni homo sapiens to naprawdę dobra książka. Pod płaszczykiem lekkiej i przyjemnej lektury kryje poważną i istotną tematykę. Być może niektórzy mogą uznać, że jest nieco przesłodzona i oderwana od rzeczywistości, bo w końcu ujawnienie orientacji niekiedy kończy się dla takiej osoby osobistym dramatem, jednak autorce zapewne przyświecało to, by czytelnika nastroić pozytywnie i uświadomić, że w gruncie rzeczy nieważne jest to, kogo kochamy, bo wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi.

MOJA OCENA: 8/10

Simon oraz inni homo sapiens na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci. Naprawdę warto przeczytać tę książkę. Polecam!
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Simon oraz inni homo sapiens"
Autor: Becky Albertalli
Tytuł oryginalny: "Simon vs. the Homo Sapiens Agenda"
Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Rok wyd.: 2016
Stron: 304
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 36,90 złZa możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Papierowy Księżyc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.