poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Apetyt na cuda – Richard Dawkins

Nieczęsto sięgam po biografie. Jest to zdecydowanie jeden z najrzadziej czytanych przeze mnie gatunków literatury. Czasem jednak jakaś postać zainteresuje mnie na tyle, iż mam ochotę dowiedzieć się o niej więcej. W ten właśnie sposób w moje ręce trafiła autobiografia Richarda Dawkinsa Apetyt na cuda.

„Richard Dawkins zyskał światową sławę w roku 1976, kiedy ukazało się pierwsze wydanie jego książki Samolubny gen. Kolejne książki ugruntowały jego pozycję cenionego biologa-ewolucjonisty i jednego z najwybitniejszych popularyzatorów nauki. Profesor Dawkins jest absolwentem Oksfordu i członkiem Royal Society oraz Royal Society of Literature, a także Penclubu. Ma kilkanaście doktoratów honoris causa, jest laureatem wielu nagród (...). Do momentu przejścia na emeryturę w roku 2008 piastował stanowisko Charles Simonyi Professor for the Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim. Nadal jest członkiem New College.
W roku 2006 po światowym sukcesie Boga urojonego Richard Dawkins stał się ikoną ruchów ateistycznych i sceptycznych. Ten sukces przyćmił nawet jego ważne dokonania naukowe oraz kluczową rolę, jaką w popularyzacji neodarwinizmu – i szerzej, naukowej wizji świata – odegrały jego poprzednie książki – od Samolubnego genu poprzez Fenotyp rozszerzony i kilkanaście innych, aż po Najwspanialsze widowisko świata. W każdym razie dziś nikt, nawet przeciwnicy Dawkinsa (a ma ich wielu), nie kwestionuje jego wyjątkowej pozycji naukowca, intelektualisty i obrońcy rozumu.”
(tekst z obwoluty)

Dopóki nie sięgnęłam po wspomnienia Richarda Dawkinsa, nie zdawałam sobie sprawy, jak minimalna jest moja wiedza na jego temat. Czytałam Boga urojonego, widziałam kilka jego filmów dokumentalnych o religii oraz nagrania wykładów o ewolucji i to by było na tyle. Nie miałam pojęcia, jak ułożyły się jego ścieżki życiowe. Nawet w najmniejszym stopniu nie przypuszczałam, że już od najmłodszych lat prowadził tak niezwykle ciekawe życie.

Apetyt na cuda to pierwsza część autobiografii Richarda Dawkinsa. Właściwą opowieść poprzedza wprowadzenie, w którym Dawkins pokrótce opisuje historię swoich przodków. Co nieco miejsca poświęca także swoim rodzicom – ich dorastaniu, młodości i okolicznościom, które sprawiły, że koniec końców Richard Dawkins przyszedł na świat. W swojej opowieści powoli prowadzi nas przez koleje swoich losów – dzieciństwo spędzone w Afryce, powrót do Anglii, kolejne szkoły z internatem, etap gorliwego przywiązania do wiary, studia, kariera naukowa, prace nad książką Samolubny gen. Moment jej opublikowania jest granicą, która wyznacza koniec pewnego etapu w jego życiu i jest jednocześnie zakończeniem tej części jego wspomnień.

Apetyt na cuda to opowieść o rodzącej się fascynacji nauką i miłości do wiedzy. Profesor Dawkins opowiada o swoim życiu z pasją, wplatając w swoją opowieść wiele anegdot, ciekawostek naukowych oraz przemyśleń na temat swoich decyzji czy zachowań. Niejednokrotnie analizuje je pod kątem współczesnych norm społecznych oraz ocenia, jak powinien wówczas postąpić. Nie unika samokrytyki i szczerze przyznaje się do błędów. Wiele miejsca poświęca swoim przyjaciołom, którzy odegrali ważne role w jego życiu, oraz mentorom – ludziom, których podziwiał i którym wdzięczny jest za to, kim dzięki nim się stał i do czego doszedł. W swojej autobiografii Richard Dawkins opowiada nie tylko o swoim życiu. Część książki poświęcona jest jego badaniom i pracom naukowym.

Apetyt na cuda to niewątpliwie ciekawa publikacja, którą podzielić można na dwie części. Pierwsza z nich – poświęcona dorastaniu, szkole i studiom to wciągająca opowieść, którą, za sprawą interesującego stylu opowieści, czyta się z prawdziwą przyjemnością. Druga z nich, w której profesor skupia się na karierze naukowej i swoich badaniach, za sprawą suchych faktów i rozważań, może być co nieco trudniejsza w odbiorze. Pozycja zdecydowanie dla ludzi, których zafascynowały dokonania Richarda Dawkinsa i którzy chcą poznać nie tylko Richarda Dawkinsa – profesora biologii i popularyzatora neodarwinizmu, ale także Richarda Dawkinsa – człowieka.
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Apetyt na cuda"
Autor: Richard Dawkins
Tytuł oryginalny: "An Appetite For Wonder: The Making of a Scientist"
Tłumaczenie: Piotr J. Szwacer
Wydawnictwo: CiS
Rok wyd.: 2016
Stron: 248
Oprawa: twarda z obwolutą
Cena okładkowa: 49,90 zł


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję księgarni Empik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.