sobota, 24 września 2016

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (wydanie ilustrowane) – J.K. Rowling

Uwielbiam Harry'ego Pottera, choć nie jestem w stanie nazwać siebie stuprocentowym potteromaniakiem. Całą serię czytałam w całości tylko raz, niezliczoną ilość razy za to oglądałam ekranizacje. Nie posiadam żadnych potterowych gadżetów, nie kolekcjonuję różnych wydań książek. Nie mogłam sobie jednak odmówić kupna tego cuda, jakim jest ilustrowane wydanie Harry'ego Pottera. Wkrótce pojawi w księgarniach się drugi tom nowego, wzbogaconego o przepiękne ilustracje Jima Kaya wydania, ale zanim to nastąpi, na moim blogu musiał pojawić się post poświęcony pierwszej części, jaką jest Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Zapraszam! :)

Czy ktoś nie zna jeszcze Harry'ego Pottera? Czy trzeba przypominać, o czym jest Harry Potter i Kamień Filozoficzny? Osierocony jako niemowlę i wychowany przez nieczułe wujostwo chłopiec dowiaduje się w dniu swoich jedenastych urodzin, iż jest czarodziejem. I to bardzo sławnym czarodziejem, który wbrew wszelkiej logice przeżył atak najpotężniejszego czarodzieja, w którym zginęli jego rodzice. Harry trafia do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, gdzie rozpoczyna magiczną edukację, poznaje przyjaciół i wreszcie odnajduje swoje miejsce na ziemi. Wszyscy wiemy, co było dalej. 
Pierwsza część serii, otwierająca cykl przygód Harry'ego Pottera, jest na tle reszty serii raczej tą najsłabszą, przeznaczoną dla młodszego odbiorcy. Nie zmienia to jednak faktu, że ponowna jej lektura była równie magiczna, jak za pierwszym razem. Ale to nie treść książki jest tym, na czym chcę się skupić.

Ilustrowane wydanie Harry'ego Pottera to książka, którą warto mieć chociażby z tego względu, że będzie stanowiła niewątpliwą ozdobę biblioteczki. Dla każdego potteromaniaka zaś jest to po prostu pozycja obowiązkowa. To idealny sposób, by powrócić do magicznego świata Hogwartu, jego uczniów i nauczycieli oraz by poznać go na nowo, takim jakim widzi go Jim Kay. To także idealny sposób, by w ten zaczarowany świat wprowadzić dzieci, które Harry'ego jeszcze nie znają. Tak pięknie ilustrowana książka na pewno je oczaruje.

Sama książka wydana jest wręcz wzorowo. Obwoluta, na której widnieje scena z Peronu 9 i 3/4, skrywa minimalistyczną twardą oprawę, na której zobaczymy sowę z listem na białym tle. Tytuł oraz nazwiska autorki i ilustratora znajdują się jedynie na grzbiecie, który jest w pięknym, złotawym kolorze. W podobnym kolorze jest wstążeczka, która znajduje się w książce, a papier, na którym wydrukowano książkę, jest wysokiej jakości.

Każdy z rozdziałów rozpoczyna się ozdobną stroną tytułową. Ilustracje czasami zajmują obydwie strony, czasami całą jedną, są także i takie, które opływa tekst powieści. Gdzieniegdzie na marginesach stron znajdują się związane z treścią ozdobne rysunki. Strony, na których znajduje się sam tekst, wyglądają jak lekko poplamione, co daje ciekawy efekt starej księgi. Jedną z najbardziej zachwycających rzeczy są ilustracje, które wyglądają niczym strony żywcem wyrwane ze zbiorów magicznych ksiąg, jak np. przewodnik po trollach czy przegląd smoczych jaj. Gdyby wydano Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć z podobnymi ilustracjami, każdy potteromaniak były wniebowzięty. 

Żaden tekst jednak nie odda uroku samej książki, więc wystarczy już tego pisania. Niech te zdjęcia przemówią same za siebie:


Ilustrowane wydane Harry'ego Pottera to coś, co naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce. Kolejne części mają być wydawane co roku, a drugi tom pojawi się w księgarniach 4 października 2016 r. Ja już nie mogę doczekać się, by dostać ją w swoje ręce, bo zapowiada się równie pięknie.
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (wydanie ilustrowane)
Autor: J.K. Rowling
Tytuł oryginalny: "Harry Potter and the Philosopher's Stone"
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Seria: Ilustrowany Harry Potter – tom I
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wyd.: 2015
Stron: 248
Oprawa: twarda z obwolutą
Cena okładkowa: 59 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.