poniedziałek, 5 września 2016

Podzieleni – Neal Shusterman

Miałam dzisiaj wrzucić recenzję Miasta cieni Ransoma Riggsa, ale plany uległy zmianie. Dzisiaj opowiem Wam o porażającej wizji świata, jaką zaprezentował Neal Shusterman w powieści Podzieleni.

Stany Zjednoczone, przyszłość. Po wojnie domowej, w której o prawa reprodukcyjne Obrońcy Życia starli się ze Zwolennikami Wolnego Wyboru, ustalono przerażający kompromis. Życie ludzkie chronione jest od poczęcia do trzynastego roku życia, natomiast między trzynastym a osiemnastym rokiem życia rodzice mogą zadecydować o losie swojego dziecka i przeznaczyć je do "podzielenia". Oznacza to tyle, że każdy organ jego ciała zostanie przekazany do transplantacji różnym biorcom. Według prawa nie oznacza to śmierci nastolatka, który żyje nadal, lecz w innym stanie.
Trójka nastolatków ucieka przed losem, jaki zgotowali im dorośli. Każde z nich zostało przeznaczone do podzielenia z innego powodu. Connor nieustannie sprawiał rodzicom problemy. Wychowana w domu dziecka Risa była niewystarczająco utalentowana, by łożyć na jej naukę i została objęta programem kontroli populacji. Lev od urodzenia wychowywany był jako dziesięciorodny – jego rodzice przeznaczyli go na ofiarę, która miała być złożona na chwałę ich oraz ich religii.
Ich jedyną szansą na przeżycie jest dotrwanie do dorosłości, jednak w świecie, w którym system chce dorwać każdy fragment ich ciała, doczekanie pełnoletności nie będzie łatwe. Przed nimi długa i pełna niebezpieczeństw droga.

Już sam pomysł na coś takiego, jak aborcja wsteczna, wydaje się być dosyć przerażający. Od samego pomysłu bardziej przerazić może tylko to, w jaki sposób Neal Shusterman wykorzystał go w swojej powieści. Wykreowany przez niego świat, w którym to inni decydują o tym, ile warte jest czyjeś życie, przedstawia się bardzo wiarygodnie. Podzieleni to nie jest kolejna młodzieżowa dystopia, którą przeczyta się bez większej refleksji i za jakiś czas puści w niepamięć. Podzieleni to książka, która zmusza do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa i zrewidowania własnych poglądów.

Książka jest napisana naprawdę dobrze. Akcja nabiera tempa od pierwszych stron, wciągając czytelnika od samego początku. Krótkie rozdziały sprawiają, że pochłania się ją w iście ekspresowym tempie, a narracja, która pokazuje punkty widzenia nie tylko każdego z bohaterów, ale także postaci lub grup całkowicie epizodycznych, daje bardzo szerokie spojrzenie nie tylko na historie trójki bohaterów, ale również na cały proceder podzielenia. W dalszej części książki tempo akcji bywa różne, niezmiennie jednak autor potrafi utrzymać zainteresowanie fabułą na tym samym poziomie. Im bliżej finału, tym więcej pojawia się sytuacji, które trzymają w napięciu, które potrafią przerazić i wprawić w osłupienie. Shusterman nie skupia się jedynie na samym podzieleniu jako takim i próbach jego uniknięcia. Autor snuje także poruszającą opowieść o konsekwencjach podzielenia.

Historia każdego z bohaterów może wzbudzić w czytelniku zupełnie inne emocje. Connor i Risa za wszelką cenę chcą uniknąć podzielenia – ich losy mogą wzbudzić współczucie i złość, iż ktoś zadecydował o ich życiu za nich. Lev to z kolei zupełnie inna historia – wychowany w fanatycznie religijnej rodzinie, uważa swoją ofiarę za zaszczyt. To przerażające, ale niestety jak najbardziej prawdziwe i obecne w naszym świecie zachowanie. Ucieczka przed podzieleniem wywiera na każdym z nich ogromny wpływ, który na zawsze odmieni ich spojrzenie na świat.
Wielu emocji potrafią dostarczyć także postacie, które pojawiają się na drodze trójki bohaterów. Komu mogą zaufać? Kto jest w stanie im pomóc, a kto może ich wydać? Jakie motywy stoją za działaniami tych, którzy ryzykują dla nich własne bezpieczeństwo? Jedno jest pewne. Tutaj nie ma miejsca na nudę.

Neal Shusterman wykreował niewątpliwie wstrząsającą wizję świata. O wartości jego powieści świadczy nie tylko to, że potrafi zainteresować czytelnika od pierwszych stron i przykuć jego uwagę aż do ostatniego słowa. Prawdziwą wartość jego książki można ocenić po tym, co pozostawia po sobie w czytelniku już po odłożeniu lektury. Czym jest człowieczeństwo? Jaką wartość ma życie? Czy ktoś ma w ogóle prawo, by wartościować życie ludzkie? Do czego może prowadzić ślepa wiara we wpojone przez innych poglądy? Ta książka zdecydowanie nie pozostawi Was bez refleksji nad tymi kwestiami.

MOJA OCENA: 8/10

Jeśli poszukujecie książki z całkiem niespotykanym pomysłem na fabułę, książki,  której tematyka Wami wstrząśnie i zmusi do myślenia, to Podzieleni będzie dla Was idealnym wyborem. Polecam!
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Podzieleni"
Autor: Neal Shusterman
Tytuł oryginalny: "Unwind"
Tłumaczenie: Łukasz Dunajski
Seria: Podzieleni – tom I
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Rok wyd.: 2016 (wydanie II)
Stron: 448
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 38,90 zł


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Papierowy Księżyc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.