czwartek, 5 maja 2016

Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem – Christopher Macht

Wiek XX, a w szczególności lata międzywojenne i czas II wojny światowej to okres, jaki w historii interesuje mnie szczególnie. Skąd u mnie takie właśnie zainteresowanie tymi konkretnymi czasami? Ludzkość mocno ucierpiała w wyniku konfliktu, jaki wywołali naziści. Okrucieństwo, jakiego się dopuścili, przeszło ludzkie wyobrażenia. To ważne, by o tym nie zapominać, by umieć dostrzegać, kiedy ktoś zaczyna podążać tą samą ścieżką. "Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie."

OPIS: Kwiecień, rok 1945. Do siedziby Adolfa Hitlera na specjalne wezwanie wodza zostaje sprowadzony „szlachetny Żyd”, Eduard Bloch. Ten sam, który przez wiele lat leczył matkę kanclerza Rzeszy, za co Hitler był mu szalenie wdzięczny. Führer oznajmia Blochowi, że dostąpi niebywałego zaszczytu spisania ostatniej rozmowy z nim. Wszystko dzieje się kilka dni przed śmiercią Hitlera.
Rewelacja, jakiej nie było od lat! W książce zostaje ujawniony – nieznany do tej pory historykom w Polsce i na świecie – zapis z wywiadu rzeki, jakiego Adolf Hitler udzielił przed swoją śmiercią „szlachetnemu Żydowi”. Wódz Trzeciej Rzeszy, jeden z największych zbrodniarzy na świecie, tłumaczy się z tego, dlaczego nienawidził Żydów, opowiada o ciemnych stronach dzieciństwa, o tym, jak się upił do nieprzytomności, o swoim życiu erotycznym i o najszczęśliwszym dniu w życiu.
Mocna, a zarazem szczera rozmowa! Lektura tekstu budzi emocje już od pierwszych stron!
Dzięki tej „spowiedzi” będziemy mogli bliżej poznać zbrodniarza, który zmienił bieg dziejów na wiele lat.
Wszystko zaczęło się od prostej historii. Christopher Macht, Niemiec z polskimi korzeniami, odnalazł zapiski rozmów przeprowadzonych przez wieloletniego lekarza matki Adolfa Hitlera - Eduarda Blocha. Ten „szlachetny Żyd”, jak zwykł o nim mawiać kanclerz Rzeszy, otrzymał od losu niebywałą szansę - führer przedstawia mu ofertę nie do odrzucenia. Bloch ma przeprowadzić z nim serię rozmów, na podstawie których po śmierci Hitlera ma powstać książka. Lekarz oczywiście przystaje na ofertę nie mając innego wyjścia.
Widząc taki opis książki, byłam święcie przekonana, że oto rzeczywiście światło dzienne ujrzały zapiski, w których Adolf Hitler zdradza wszystko. Dopiero kiedy książka trafiła w moje ręce, na stronie redakcyjnej ujrzałam informację, iż pomimo charakteru paradokumentalnego, książka pozostaje fikcją literacką. W pierwszej chwili poczułam rozczarowanie, bo jednak miałam nadzieję, że w rękach trzymam literaturę faktu. Kiedy jednak zabrałam się za lekturę, przekonałam się o tym, że chociaż sama formuła książki pozostaje fikcją, to opisane w niej rzeczy bazują na solidnych źródłach historycznych.

Lubię oglądać programy dokumentalne poświęcone tematyce II wojny światowej i nazistom. Wiele już widziałam i dzięki temu wiem, że choć w trochę kontrowersyjnej formie, informacje zawarte w książce opierają się na prawdzie. Poznajemy Hitlera od jego najmłodszych lat. Opowieści o dzieciństwie, przywiązaniu do matki, czasach młodości i zniweczonych planach zostania artystą - to wszystko tutaj znajdziecie. Czytając, nie mogłam nie myśleć o tym, jak potoczyłyby się losy świata, gdyby artystyczna ścieżka, na którą starał się wkroczyć Hitler, stanęła przed nim otworem. Czy II wojna światowa doszłaby wówczas do skutku? Któż to wie... Cóż dalej? Poznajemy jego wojenne doświadczenia i późniejsze początki w NSDAP, przeczytamy o puczu monachijskim i jego konsekwencjach, o powstawaniu Mein Kampf i dojściu nazistów do władzy oraz wreszcie o II wojnie światowej. Książka obfituje także w wiele kontrowersji, czasem godzących w pojęcie dobrego smaku – o eksterminacji Żydów, eksperymentach medycznych w obozach koncentracyjnych, niecodziennych praktykach medycznych lekarza Hitlera, a nawet preferencjach i doświadczeniach seksualnych führera.

O ile wydarzenia z życia Hitlera opierają się na prawdzie, o tyle wiele spośród kontrowersyjnych rewelacji, które znalazły się w książce i do których przyznaje się Hitler, w rzeczywistości pozostaje w sferze plotek i domysłów. Tak jest w przypadku chociażby tematu jego preferencji seksualnych. Dosłownie dwa dni temu oglądałam program dotyczący właśnie tej kwestii. Owszem, powstał raport na temat jego upodobań, a jego echa odnajdziemy w książce, jednak historycy uznali go za plotki. Do pewnych spraw opisanych w Spowiedzi Hitlera trzeba podchodzić z rezerwą.

Książka ma formę wywiadu, jaki z Hitlerem przeprowadza lekarz żydowskiego pochodzenia, Eduard Bloch. Wdzięczny mu za opiekę nad umierającą matką, Hitler darzy go specjalnymi względami. Mówi o nim "szlachetny Żyd". Według niego jest on chlubnym wyjątkiem wśród zarazy, która stała się wrogiem narodu i którą trzeba wyplenić. Decyzja Hitlera nie pozostawia Blochowi wyjścia – musi przeprowadzić z nim wywiad, mimo iż wie, że to zadanie będzie bardzo trudne, a nawet ryzykowne. Wie, że ma przed sobą człowieka nieobliczalnego, którego jeden rozkaz może pozbawić go życia. Jak wobec tego pytać o trudne kwestie i nie rozdrażnić wodza? Bloch niejednokrotnie balansuje na krawędzi cierpliwości Hitlera. Zachowania führera opisane są bardzo wiarygodnie. Nie trudno wyobrazić sobie, jak reaguje na poruszane tematy i zadawane mu pytania.

Jaki obraz Hitlera wyłania się z książki? Wydaje się on człowiekiem pełnym sprzeczności. Z jednej strony wrażliwy na sztukę wielbiciel powieści Karola Maya i muzyki Richarda Wagerna, miłośnik zwierząt szczerze kochający swoją matkę, charyzmatyczny człowiek obdarzony niezwykłą pamięcią. Z drugiej strony bestia, która odpowiedzialnością za wszelkie zło tego świata obarczyła naród żydowski i która uznała, że trzeba zmieść go z powierzchni ziemi; człowiek nieobliczalny, cierpiący na syndrom mesjasza narodu. Spowiedź Hitlera nie stara się w żadnym stopniu wybielić jego postaci. Czasem miałam wrażenie, że wręcz przeciwnie. Pewne fragmenty jawnie wskazują na to, że był człowiekiem chorym na punkcie władzy i nieźle pokręconym. Chociaż obraz Hitlera, jaki wyłania się z książki, w większości wydaje się być wiarygodny, to jednak nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że autor książki w niektórych kwestiach zbyt daleko popłynął, tracąc tę wiarygodność. Do pewnych rewelacji  Hitler nigdy by się nie przyznał, nawet jeśli materiał miałby ukazać się po jego śmierci.

Książka napisana jest współczesnym językiem, ale czasami miałam wrażenie, że jest on zbyt współczesny. Na pewno jednak lektura nie nastręczy Wam żadnych problemów w jej zrozumieniu. Spowiedź Hitlera to nie tylko wywiad. W książce znajduje się sporo zdjęć ilustrujących wydarzenia z życia Hitlera. Odnajdziemy w niej także tabelki z danymi, wykresy i schematy. Sporo także jest wstawek z cytatami z innych źródeł, które dodatkowo rozszerzają lub uwiarygadniają opisywaną kwestię.

Spowiedź Hitlera nie jest pozycją historyczną w pełnym tego słowa znaczeniu. To fikcja, jednak opierająca się na prawdzie. Jeśli szukacie suchych faktów i danych, ta pozycja Was rozczaruje. Jeśli jednak chcecie poznać życie Hitlera oraz wszelkie kontrowersje, jakie wokół niego narosły, sięgnijcie po tę pozycję. Jako taka jest bardzo interesująca.
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem"
Autor: Christopher Macht
Wydawnictwo: Bellona
Rok wyd.: 2016
Stron: 288
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 34,90 zł

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu BELLONA.


Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.