sobota, 6 czerwca 2015

W Dolinie Muminków – Tove Jansson


Witajcie ponownie w świecie Muminków! W Dolinie Muminków to trzeci tom serii autorstwa Tove Jansson. Recenzję tomu pierwszego znajdziecie tutaj, drugiego natomiast tutaj.

Jesteście ciekawi, jakie przygody spotkają Muminka i jego przyjaciół tym razem? W Dolinie zawitała wiosna, po przebudzeniu z zimowego snu, Muminek wraz z Włóczykijem i Ryjkiem, wybierają się, by zdobyć najwyższy szczyt pobliskich gór. Znajdują tam kapelusz i kiedy postanawiają zabrać go do domu, nie spodziewają się, jakie pociągnie to za sobą konsekwencje. Kapelusz jest bowiem zaczarowany i nigdy nie można być pewnym, co stanie się, gdy coś znajdzie się w jego środku. O ile latające obłoczki czy sok malinowy to dość przyjemne rzeczy, to już tego samego nie można powiedzieć o zmienianiu się w dziwne stwory. Kapelusz i następstwa jego magicznych właściwości to nie jedyne przygody, jakie spotkają naszych ulubieńców. Cała rodzina wyruszy na Wyspę Hatifnatów, a przybycie Topika i Topci pociągnie za sobą wizytę stwora, który wielu dzieciom, podczas oglądania serialu, jeżył włos na głowie. Jak to się wszystko skończy? O tym musicie przekonać się sami.

Tom trzeci podobał mi się jeszcze bardziej niż poprzednie dwa. Sądzę, że to dlatego, iż przygody, jakie są w nim opisane, zostały dosyć wiernie przeniesione na mały ekran. Bardzo spodobało mi się to, że na początku książki znajduje się mapka Doliny Muminków oraz plan ich domku. To zawsze pomaga wyobrazić sobie rozmieszczenie wszystkiego w przestrzeni oraz zobaczyć otoczenie Muminków takim, jakim stworzyła je Tove Jansson. W trzecim tomie jest, w stosunku do poprzedniego, mała zmiana. Otóż każdy rozdział zawiera mały opis tego, czego możemy się w nim spodziewać. Przyznać muszę, że najbardziej zaskoczyło mnie to, iż książkowa Buka nie jest tak przerażającym stworem, jakim była ta w serialu. Serialowa była ogromna i z tego, co pamiętam, chociaż może pamięć mnie myli, nie mówiła ludzkim językiem, tylko mruczała. Książkowa Buka mówi i nie jest tak wielka. A może po prostu jestem już za stara, by bać się Buki. ;)

Chociaż nie czytałam Muminków w dzieciństwie, ich lekturę traktuję jako powrót do dzieciństwa. Czasem miło przeczytać coś, co przeniesie nas do beztroskich lat i oderwie od dorosłej rzeczywistości. Trzeci tom Muminków, póki co, jest moim ulubionym, ale to się z pewnością jeszcze zmieni.

Moja ocena: 8/10

A Wy? Czytaliście W Dolinie Muminków? A może jakieś inne książki przenoszą Was do dziecięcych czasów?Szczegółowe informacje:
Tytuł: "W Dolinie Muminków"
Autor: Tove Jansson
Tytuł oryginalny: "Trollkarlens hatt"
Tłumaczenie: Irena Szuch-Wyszomirska
Seria: Muminki - tom 3
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wyd.: 2014
Stron: 192
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: 29,90 zł

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.