środa, 3 sierpnia 2016

Dobra zmiana grubą kreską – Henryk Sawka

"Dobra zmiana" – to hasło stało się w ostatnim czasie dosyć popularne. Jeśli ktoś śledzi aktualne wydarzenia na polskiej scenie politycznej, na pewno je słyszał. To właśnie hasło na tapetę wziął znany rysownik, Henryk Sawka. Co z tego wyszło? Ta oto książeczka.

Dobra zmiana grubą kreską to wybór 150 rysunków Henryka Sawki, które w zabawny sposób komentują polską rzeczywistość. Całość została okraszona pełnymi humoru komentarzami Michała Ogórka.


Henryk Sawka nie boi się zakpić z niczego. Tematy tabu dla niego nie istnieją. Inspiracją dla jego rysunków są rzeczy, które do czerwoności rozgrzewają opinię publiczną. Nie da się ukryć, iż spora część z jego prac to satyra na polską scenę polityczną. Obecna władza czy poprzednia władza, partia rządząca czy opozycja – to nie ma znaczenia. Dostaje się każdemu, niezależnie od opcji politycznej. Jeśli tylko jakiś temat czy polityk był bohaterem mniejszej lub większej afery politycznej, na pewno zyska tym samym swoje miejsce wśród rysunków Sawki.
Polska polityka to jednak nie jedyny temat, jaki na tapetę bierze znany rysownik. In vitro, aborcja, antykoncepcja po, ideologia gender, religia i jej "moherowi wyznawcy", 500+, frankowicze, służba zdrowia, stosunki z Rosją czy zwyczajne gry słowne – to wszystko, podane w zabawnej formie, znajdziecie własnie w tej książce.


Kiedy czasami obserwuje się naszą polską rzeczywistość, można odnieść wrażenie, że absurd goni absurd i niewiele potrzeba, żeby zupełnie zwariować. By pozostać przy zdrowych zmysłach, trzeba to wszystko po prostu wyśmiać. Henryk Sawka robi to w iście mistrzowskim stylu, a Michał Ogórek, swoimi dowcipnymi komentarzami, dostarcza kolejnych powodów do śmiechu. Część z rysunków i tekstów rzeczywiście mnie rozśmieszyła, a wiele z nich wywołało uśmiech na twarzy. Książka zdecydowanie spełniła swoje zadanie – poprawa humoru gwarantowana.


MOJA OCENA: 7/10

Jeśli jesteście zmęczeni naszą sceną polityczną, a polska rzeczywistość Was przytłacza, to jest to książka dla Was. Śmiech to najlepsze lekarstwo. Przecież nie zaczniemy płakać. ;)
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Dobra zmiana grubą kreską"
Autor: Henryk Sawka
Wydawnictwo: Muza
Rok wyd.: 2016
Stron: 168
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 39,90 zł

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję księgarni Empik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.