poniedziałek, 20 czerwca 2016

Habbatum – Augusta Docher

W ubiegłym roku miałam przyjemność zapoznać się z Eperu, debiutem polskiej autorki, Augusty Docher. Pomimo niewielkich zastrzeżeń, książka przypadła mi do gustu. Jak na jej tle wypada kontynuacja serii WędrowcyHabbatum?
OPIS: Anna budzi się uwięziona w sterylnym pomieszczeniu. Nie wie, gdzie się znajduje i z jakiego powodu jest przetrzymywana. Wie tylko, że uwięziła ją osoba, której ufała - jej nauczycielka Dorothy. Okazuje się ona jedną z plemienia Habbatum, wrogiego wobec ludzi spod znaku Eperu, takich jak Anna i jej ukochany Leo. Dorothy prowadzi skomplikowaną grę i jest podstępną, zdolną do wszystkiego przeciwniczką. Ma swoje porachunki z Leo. Życie Anny narażone jest na niebezpieczeństwo. Czy uda jej się wydostać? Co zrobi Leo, by ją uratować? Czy ich miłość pokona przeszkody? I kim jest Brian? Okaże się wrogiem czy sprzymierzeńcem? Pełna przygód, emocji i niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o sile miłości i przeznaczenia.
Sięgając po tę powieść, miałam pewne obawy, czy przypomnę sobie wszystkie najważniejsze wątki z pierwszego tomu. Od lektury Eperu minęło sporo czasu, przeczytałam wiele książek, więc siłą rzeczy pewne fragmenty zatarły się w pamięci. Habbatum kontynuuje akcję przerwaną w pierwszej części serii. W książce brakowało mi trochę takich akapitów, które dosłownie przypominałyby mi treść poprzedniego tomu. Bez obaw, bo jednak wraz z dialogami i przemyśleniami dwójki głównych bohaterów, zapomniane elementy powoli wracają. Taka kontynuacja przerwanej akcji sprawdza się, gdy czytamy całą serię, tom za tomem. Kiedy trzeba jednak czekać na kolejną część, ponowne wgryzienie się w fabułę jest troszeczkę utrudnione, ale nie niemożliwe.

Ogromnym plusem powieści jest fakt, że autorka zasypała mnie wieloma nowymi wiadomościami na temat Wędrowców. Motywy wędrówki dusz i kolejnych wcieleń bohaterów to coś, co spodobało mi się już w pierwszej części, a w tej przypadło mi do gustu jeszcze bardziej. Pojawia się wiele nieznanych wcześniej zasad, na których opiera się istnienie Wędrowców, pojawiają się nowi bohaterowie, którzy wiele wnoszą do samej opowieści i niewątpliwie nadają jej charakteru, pojawiają się także nowe historie, które odkrywają tajemnice wcieleń postaci pierwszo- lub drugoplanowych.

Akcja powieści gna naprzód, gdy na pierwszy plan wysuwają się wątki Wędrowców. Poszukiwanie prawdy, gorączkowe działania, by rozwiązać jakiś problem – niektóre ze scen naprawdę trzymają w napięciu. Akcja zwalnia natomiast, gdy do powieści wkrada się proza życia, a na pierwszym planie pojawia się przede wszystkim związek Anny i Leo. Obydwoje, mimo deklaracji miłości, miewają chwile zwątpienia w prawdziwość uczuć i wierność tego drugiego, co prowadzi do ich niepotrzebnego cierpienia.

Podobnie jak w pierwszym tomie, narracja prowadzona jest z punktu widzenia Anny i Leo, a pewne fragmenty scen zazębiają się ze sobą, ukazując je z perspektywy obydwojga. Taki rodzaj narracji lubię najbardziej.
Habbatum pod wieloma względami jest lepsze od Eperu. Nie tylko dlatego, że daje szerszy wgląd w świat Wędrowców czy obfituje w wiele świetnych postaci. Zdecydowanie ładniejsza jest także okładka książki.

Powieść nie udziela odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie mogły pojawić się w głowie czytelnika. Mało tego, podczas lektury pojawia się wiele nowych pytań. Autorka zadbała o to, by podsycić ciekawość i apetyt na kolejną część. Ja sięgnę po nią bardzo chętnie.

MOJA OCENA: 8/10

Habbatum to całkiem udana kontynuacja. Jeśli spodobało Ci się Eperu, również drugi tom przypadnie Ci do gustu. Polecam!
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Habbatum"
Autor: Augusta Docher
Seria: Wędrowcy - tom 2
Wydawnictwo: BIS
Rok wyd.: 2016
Stron: 560
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 34,90 zł
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu BIS.

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.