czwartek, 22 czerwca 2017

10 propozycji wakacyjnego zaczytania

Wczoraj rozpoczęło się astronomiczne lato, dzisiaj zaś przypada początek lata kalendarzowego. Wkrótce rozpoczynają się wakacje, które zapewne wielu z Was będzie chciało uprzyjemnić sobie lekturą. Ale czy wybraliście już książki, jakie chcielibyście przeczytać? Z latem kojarzą mi się książki przede wszystkim lekkie, rozrywkowe i dlatego wybrałam dziesięć tytułów, przy których możecie się rozerwać. Musicie tylko wiedzieć, na co macie ochotę... ;)

Masz ochotę na gorący romans ze sporą dawką humoru?
Moja propozycja:
Zaplątani – Emma Chase
To jedna z lepszych pozycji z gatunku romans/erotyka, jakie czytałam. Jej ogromną zaletą jest sposób prowadzenia narracji. Historia opowiedziana jest z perspektywy Drew, playboya i rekina biznesu. W większości jest to retrospekcja opatrzona przezabawnymi komentarzami bohatera, który prowadzi z czytelniczką swego rodzaju dialog, opowiadając, co doprowadziło go do punktu, w którym znalazł się obecnie. Porywająca, pełna humoru i rozpalająca wyobraźnię opowieść z bardzo wyrazistymi bohaterami.
Moja recenzja: tutaj

Masz ochotę na okraszoną czarnym humorem powieść z historią w tle?
Moja propozycja:
Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął – Jonas Jonasson
Znudzony codziennością w domu opieki stuletni Allan postanawia uciec tuż przed zapewne męczącym przyjęciem z okazji jego urodzin i przeżyć ostatnią przygodę życia. To podlana czarnym humorem opowieść pełna zwrotów akcji, zaskakujących zbiegów wydarzeń i nietuzinkowych postaci. To dwie historie w jednej. Jednocześnie śledzimy losy stuletniego Allana, który wplątał się w aferę z torbą pełną pieniędzy, i poznajemy koleje jego pełnego przygód życia, podczas którego udało mu się poznać osobiście m.in. Churchilla czy Stalina.
Moja recenzja: tutaj

Masz ochotę na mieszankę fantastyki i kryminału ze sporą dawką humoru i szczyptą romansu?
Moja propozycja:
Pierwszy grób po prawej – Darynda Jones
Charley Davidson jest Kostuchą. Oznacza to tyle, że kiedy człowiek umiera, ona pomaga mu przejść na drugą stronę. Charley jest także prywatną detektyw. Jej niezwykły dar jest bardzo pomocny w pracy, któż w końcu będzie lepszym świadkiem morderstwa, aniżeli duch ofiary? W pierwszym tomie swoich przygód musi wyjaśnić zagadkę śmierci trzech adwokatów i spróbować rozwikłać tajemnicę mężczyzny, który pojawia się w jej snach.
To świetna, wciągająca seria bazująca na bardzo oryginalnym pomyśle, pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji.

Masz ochotę na nastrajającą pozytywnie powieść obyczajową?
Moja propozycja:
Hormonia – Natasza Socha
45-letnia Kalina po raz pierwszy w życiu postanawia wyrwać się spod wpływu apodyktycznej matki i wyjeżdża w podróż z niedawno poznanym mężczyzną, by zrealizować marzenia i odzyskać wolność. Na liście marzeń znajdują się różne zwariowane rzeczy od prozaicznych, jak np. picie ze szklanki z łyżeczką znajdującą się w środku, po całkiem poważne, jak np. seks z nieznajomym czy tatuaż.
To porywająca i przepełniona humorem powieść o pogoni za marzeniami. To ciepła i bardzo pozytywna historia o dorastaniu w każdym wieku.
Moja recenzja: tutaj

Masz ochotę na pełną humoru, rozgrywającą się w polskich realiach powieść fantasy?
Moja propozycja:
Nomen omen – Marta Kisiel
Chcąc uciec przed nieźle pokręconą rodziną, Salka ucieka do Wrocławia, gdzie planuje rozpocząć nowe życie. W nadziei na odrobinę normalności wynajmuje pokój na stancji u sióstr Bolesnych, ale trafia z deszczu pod rynnę, bowiem stancja okazuje się być jeszcze bardziej osobliwa od jej własnej rodziny. Wkrótce jej spokój zakłóca pojawienie się brata, który... próbuje utopić ją w Odrze. Salka musi odkryć, co też mu odbiło, że nagle zaczął wykazywać mordercze skłonności.
To lekka, przezabawna powieść pełna nietuzinkowych postaci i zaskakujących zwrotów akcji. Komizm sytuacji i pełne humoru dialogi gwarantują dobrą zabawę, zaś odkrywanie tajemnic sióstr Bolesnych i dziwnego zachowania brata Salki wciąga bez reszty.
Moja recenzja: tutaj

Masz ochotę na opowieść inspirowaną klasycznymi bajkami?
Moja propozycja:
Z góry widać tylko nic – Arek Borowik
Strawiński to kiepski pracownik – śpi i popija w pracy. Przed wywaleniem z pracy ratuje go jego zdolność do opowiadania ciekawych historii. Gdy szef chce go zwolnić, ten zawiera z nim układ – w zamian za interesującą opowieść zachowa swoje stanowisko. Brzmi dziwnie, ale postać Strawińskiego to tylko wstęp do trzech porywających opowiadań, a każde z nich to ubrana we współczesne realia i problemy jedna z klasycznych, znanych każdemu z nas, bajek.
To pełna nietuzinkowych postaci, urzekająca stylem, dialogami i obrazowymi opisami powieść o sile ludzkich słabości.
Moja recenzja: tutaj

Masz ochotę na niepowtarzalną powieść fantasy bez romansów?
Moja propozycja:
Piąta pora roku – N.K. Jemisin
Na gruzach zapomnianych cywilizacji powstał świat nękany piątymi porami roku, czyli pojawiającymi się co jakiś czas okresami gwałtownych trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów. W tym świecie żyją Essun, Damaja i Sjenit. Pierwsza z nich wyrusza odzyskać porwaną córkę i nie cofnie się przed niczym, by to zrobić. Druga z nich, obdarzona potężnym darem, zostaje przez rodziców oddana do Fulcrum – miejsca, gdzie ma nauczyć się panować nad mocą. Trzecia z nich to adeptka Fulcrum, przed którą stoi ważną misja.
To powiew świeżości wśród powieści fantasy. Fabuła książki bazuje na procesach geologicznych zachodzących wewnątrz ziemi oraz istnieniu ludzi, którzy obdarzeni są mocą władania tymi procesami. To wciągająca powieść z masą zaskakujących zwrotów akcji, nietuzinkowych postaci i rewelacyjnie wykreowanym światem przedstawionym. To także pozycja niezwykła pod względem narracji, która prowadzona jest m.in. w drugiej osobie liczby pojedynczej.
Moja recenzja: tutaj

Masz ochotę na lekką powieść młodzieżową z wątkami LGBT?
Moja propozycja:
Simon oraz inni homo sapiens – Becky Albertalli
Simon jest zwykłym nastolatkiem – ma paczkę przyjaciół i uczęszcza do kółka teatralnego. Nikt nie wie jednak, iż chłopak jest gejem. No, prawie nikt. Ten fakt znany jej jego internetowemu przyjacielowi, Blue, z którym Simon pisze o wszystkim. Pech sprawia, że jego korespondencję odkrywa szkolny kolega, który grozi, że wszyscy poznają jego sekret, jeśli Simon nie pomoże mu poderwać swojej przyjaciółki.
To wciągająca powieść, która pod płaszczykiem lekkiej i przyjemnej historii skrywa poważną i istotną tematykę. Słodka, ale z całą pewnością nieprzesłodzona opowieść o pierwszej miłości.
Moja recenzja: tutaj

Masz ochotę na książkę, która odkryje przed Tobą sekrety przyrody?
Moja propozycja:
Rzecz o ptakach – Noah Strycker
Wśród popularnych ostatnio książek odkrywających sekrety natury na pewno warto zwrócić uwagę na tę pozycję. To książka, która zaskakuje. Noah Strycker opisuje w niej trzynaście gatunków ptaków, które potrafią zadziwić niecodziennym zachowaniem czy niezwykłymi zdolnościami. To książka, która udowadnia, że cechy czy zachowania, które wydają nam się typowo ludzkie, mogą być także udziałem ptaków. Samoświadomość, altruizm, odczuwanie żałoby, tworzenie dzieła sztuki czy zamiłowanie do tańca w takt muzyki – te zagadnienia między innymi można w niej odnaleźć. To książka, która poszerza również wiedzę ogólną – dowiecie się z niej np.  czym są tiole, na czym polega „gra w życie”, czym jest pałac pamięci, czy też na czym polega dylemat więźnia
Moja recenzja: tutaj

Masz ochotę na młodzieżową fantastykę z twardą główną bohaterką?
Moja propozycja:
Szklany tron – Sarah J. Maas
17-letnia Celaena jest wyszkoloną zabójczynią, której zła sława dotarła do każdego zakątka królestwa. Traf sprawia, że dziewczyna zostaje złapana i skazana na dożywotnie ciężkie roboty w kopalni. Wkrótce dostaje jednak szansę, by odmienić swój los – staje w szranki w turnieju, który wyłoni królewskiego obrońcę. Jeśli w nim zwycięży i odbędzie kilkuletnią służbę, odzyska wolność.
Powieść wyróżnia się na tle młodzieżowej fantastyki, w której królują słabiutkie bohaterki wymagające ratunku. Pełna tajemnic, nietuzinkowych postaci i zaskakujących zwrotów akcji powieść z ciekawie wykreowanym światem przedstawionym.
Moja recenzja: tutaj

***

Tak wyglądają moje propozycje książek na wakacyjne zaczytanie. Mam nadzieję, że skusicie się na któreś z nich i spędzicie z nimi przyjemne chwile podczas letniego relaksu. :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.