piątek, 6 listopada 2015

Zapytaj księżyc – Nathan Filer

Kiedy w październikowych zapowiedziach zobaczyłam Zapytaj księżyc, wiedziałam, że muszę tę książkę mieć. Urzekła mnie okładka, która na żywo jest jeszcze piękniejsza niż na zdjęciu, a jej opis zaintrygował.
"Opowiem wam, co się stało, bo to dobry sposób, aby przedstawić mojego brata. Ma na imię Simon. Myślę, że go polubicie - ja naprawdę go lubię. Ale za kilka stron Simon będzie martwy."
Simon zginął w nieszczęśliwym wypadku przed dziesięcioma laty. Nie opuścił jednak młodszego brata, Matthew - przynajmniej nie do końca. Poruszał jego ręką, rysując niekończące się labirynty. Zostawiał mu listy ukryte w książkach należących do obcych ludzi. I mówił.
Matthew został zdiagnozowany, doskonale wie, że jest wariatem. Ale wie dużo lepiej, że jeśli trochę - tylko odrobinę - bardziej się postara, będzie w stanie sprowadzić brata z powrotem. Wie już jak. Wie też, jak boli to jego babcię i matkę, jak zawstydza ojca. Nieważne.
Wszystko będzie dobrze.
Arcyporuszający portret ludzkiego umysłu pogrążonego przez lata w żałobie. Wzruszający, ani trochę sentymentalny, obraz obłędu, który nigdy nie dotyka tylko jednej osoby. Bolesny i zabawny.
Opis z okładki
Nathan Filer jest dyplomowanym pielęgniarzem psychiatrycznym, a Zapytaj księżyc to jego debiut. Dzięki takiemu przygotowaniu autora, książka zyskuje na prawdziwości i nie trudno jest uwierzyć, iż są to autentyczne wspomnienia młodego człowieka cierpiącego na schizofrenię.

W swoich zapiskach Matthew przenosi nas do różnych zdarzeń w swoim życiu. Trudno o ustaloną chronologię i przyznam, że czasem gubiłam się w tym, kiedy rozgrywają się te najbardziej aktualne wydarzenia. Domyślam się jednak, iż jest to zabieg celowy, bym jako czytelnik odczuła, jak myśli osoba chora psychicznie. Życie Matthew jest przepełnione poczuciem winy, którym karmi się jego choroba. Schizofrenia ma wpływ na każdy aspekt jego życia. Chłopak nie panuje czasem nad swoim zachowaniem i nad tym, co mówi. Choroba wywołuje u niego halucynacje wzrokowe i słuchowe. W swoich wspomnieniach nie zawsze wie, co jest prawdą, a co tylko prawdopodobnym scenariuszem, jaki mógł mieć miejsce. Kierowany poczuciem winy i tęsknotą za bratem, uczepia się zasłyszanej teorii w szkole i chce dokonać niemożliwego - przywrócić brata do życia. Jest święcie przekonany, iż jest w stanie tego dokonać. Zapytaj księżyc opisuje życie chłopaka po stracie brata, jego dorastanie, trudną relację z rodzicami, próby samodzielnego życia i w końcu pobyt na oddziale psychiatrycznym. Matthew jest świadomy swojej choroby, jednak świadomość jej niczego nie zmienia. To ona rządzi jego życiem.

Trochę trudno jest mi oceniać tę książkę, ponieważ jeszcze nigdy nie spotkałam się z podobną treścią. Zapytaj księżyc to dziwna książka i sądzę, że po przeczytaniu jej każdy może mieć takie odczucie. Dla zdrowego człowieka życie ma swój chronologiczny przebieg, w którym rządzą prawa logiki. Zetknięcie się z chaotyczną relacją, w której rzeczywistość miesza się z urojeniami, może być niezwykłym i jednocześnie ciekawym doświadczeniem. Trudno wyobrazić sobie, z czym na co dzień zmagać muszą się chorzy na schizofrenię. Książka ta może uświadomić, jak wygląda życie z tą chorobą i chociażby z tego powodu warto ją przeczytać.

Swoją autentyczność książka zyskuje nie tylko dzięki wykształceniu autora. Rozdziały są naprawdę króciutkie, czytają się ją bardzo szybko. W treści, poza wspomnieniami Matthew, znajdują się także listy, rysunki, a nawet fragmenty dokumentacji medycznej bohatera. Sam tekst jest też napisany tak, by uwiarygodnić treść. W zależności od tego, czy tekst jest pisany przez Matthew na komputerze czy na maszynie do pisania, tak zmienia się czcionka w książce.

Moja ocena: 7/10 (bardzo dobra)

Zapytaj księżyc to specyficzna książka i nie każdemu się ona spodoba. Jeśli lubisz książki, które zgłębiają ludzką psychikę i pokazują świat z punktu widzenia chorej osoby, ta książka może Ci się spodobać.
Zaczytanego wieczora,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Zapytaj księżyc"
Autor: Nathan Filer
Tytuł oryginalny: "The Shock of the Fall"
Tłumaczenie: Anna Jęczmyk
Wydawnictwo: Albatros
Rok wyd.: 2015
Stron: 320
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 32,90 zł

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.