czwartek, 14 lipca 2016

Magisterium I: Próba żelaza – Cassanda Clare, Holly Black

Cassandra Clare, autorka Darów Anioła i Diabelskich Maszyn - znanych serii o Nocnych Łowcach, oraz Holly Black, współautorka Kronik Spiderwicka, połączyły swoje siły i stworzyły całkiem nową, pełną magii serię. Jak udała im się ta współpraca? Czy jej efekty są zadowalające? O tym dzisiaj opowiem co nieco.

Callum Hunt ma 12 lat i zawsze uważany był za dziwaka. Nigdy nie miał przyjaciela, a niepełnosprawność nogi nie ułatwiała mu nawiązywania przyjaźni. Niespodziewane wydarzenie sprawia, iż ojciec ujawnia mu pewną tajemnicę. Czekają go obowiązkowe egzaminy do Magisterium. Czym jest Magisterium? To szkoła, w której Mistrzowie magii uczą przyszłe pokolenia Magów. Tak, Callum może zostać Magiem, jednak ma oblać ten egzamin. Tego wymaga od niego jego ojciec, który wychowuje chłopca samotnie. Kiedy Call był niemowlęciem, jego matka zginęła przez magię. To traumatyczne przeżycie spowodowało, iż Alistair porzucił czary i starał się trzymać syna jak najdalej od tego wszystkiego. Wpoił synowi, że Magowie to źli ludzie, którzy go skrzywdzą i Call nie miał powodu, by nie wierzyć ojcu.
Kiedy przychodzi pora egzaminów, chłopak niespecjalnie musi się starać, by zawalić testy. Jest po prostu kiepski, a jednak, z jakiegoś powodu Rufus, najważniejszy z Mistrzów, wybiera go na swojego ucznia. Call obiecuje ojcu, że nie będzie przykładał się do nauki, lecz szkoła zaczyna mu się podobać. Fascynuje go świat magii i moc, jaką może władać. Dopiero w Magisterium czuje, że odnalazł swoje miejsce, a inni nie patrzą na niego przez pryzmat jego niepełnoprawności. To tutaj także Call poznaje przeszłość swoich rodziców, która podda w wątpliwość prawdomówność ojca. Dlaczego Alistair tak usilnie starał się trzymać syna od prawdy?

Kiedy słyszałam lub czytałam opinie o Magisterium, często przewijało się w nich porównanie do Harry'ego Pottera. Trudno się dziwić, w końcu J.K. Rowling stworzyła niedościgniony wzór szkoły magii, przy którym każdy inny może wypaść dosyć blado. Nie da się ukryć, że w książce odnajdziemy pewne podobieństwa między Magisterium a Hogwartem oraz historią Calla i Harry'ego. Dobrze jednak na chwilę zapomnieć o sadze pani Rowling, zapomnieć o porównywaniu tych historii, bo dopiero wówczas można dostrzec urok Magisterium.

Zapomnijcie o zamkach, rzucaniu zaklęć i lataniu na miotle. Magisterium to szkoła ukryta pod ziemią, w której uczniowie uczą się czerpania siły od żywiołów i panowania nad nimi. Woda, powietrze, ziemia, ogień i chaos – to w ich mocy zaklęta jest magia, dzięki której Mag zdolny jest do przeróżnych rzeczy. Sama szkoła także jest dosyć ciekawa – ogromne skalne jaskinie ze stalaktytami i stalagmitami, podziemne strumienie i rzeki, niekończące się korytarze, w których można się zgubić. Autorki stworzyły bardzo klimatyczne warunki dla swoich bohaterów. Wymyśliły także interesujące prawa, jakimi rządzi się magia w tym świecie.

Bohaterowie powieści mają po 12 lat i zachowują się tak, jak na ich wiek przystało. Pomiędzy uczniami pojawiają się sympatie i antypatie, jest odrobina rywalizacji, ale także przyjaźń, oddanie i wspólne sekrety. Callum to chłopak, którego doświadczył los. Wychowywany bez matki, nieświadomy swojego dziedzictwa, cierpiał z powodu odrzucenia przez rówieśników – to wszystko spowodowało, że stał się nieufny wobec obcych. W Magisterium chłopiec przechodzi ogromną zmianę. Za kreację Calluma, moim zdaniem, autorkom należy się spora pochwała. Próba żelaza może uczulić młodego czytelnika na osoby niepełnosprawne i pokazać mu, że jakiś niedostatek sprawności nie czyni człowieka gorszym.

Akcja powieści ma różne tempo. Czasami jest ono dosyć wolne, stonowane, innym razem zaś pędzi do przodu i trzyma w napięciu. Sądziłam, iż potrafię przewidzieć, jak potoczą się wydarzenia w książce, jednak zostałam mocno zaskoczona. Zakończenie powieści zmieniło całkowicie moje spojrzenie na nią. Książka napisana jest lekkim językiem, dlatego czyta się ją naprawdę szybko.

Próba żelaza to całkiem ciekawy początek serii, która spodobać może się czytelnikom w przedziale wiekowym 10-14 lat, chcącym przeczytać coś, w czym odnaleźć można magię. Oczywiście, książka może spodobać się także i starszemu czytelnikowi, jednak nie należy spodziewać się skomplikowanych postaci, zawiłych intryg i świata skonstruowanego na miarę dorosłej fantastyki. Nie, tego tutaj nie znajdziecie.

MOJA OCENA: 7/10

6 lipca na rynku wydawniczym ukazała się druga część serii – Magisterium II: Miedziana rękawica. Książka już na mnie czeka i wkrótce przekonam się, jak dalej potoczyły się losy Calluma. Bardzo jestem tego ciekawa. O moich wrażeniach z lektury będziecie mogli przeczytać w przyszłym tygodniu.
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Magisterium I: Próba żelaza"
Autor: Cassandra Clare, Holly Black
Tytuł oryginalny: "Magisterium I: The Iron Trial"
Tłumaczenie: Robert Waliś
Seria: Magisterium – tom I
Wydawnictwo: Albatros
Rok wyd.: 2015
Stron: 352
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 33,90 zł


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Albatros.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.