wtorek, 5 lipca 2016

Butik na Astor Place – Stephanie Lehmann

Początek XX wieku to jeden z moich ulubionych okresów w historii. Uwielbiam poznawać losy ludzi, którzy żyli w tamtych czasach – to, jak wyglądał ich dzień, gdzie pracowali, jak spędzali czas, co jedli. Właśnie dlatego, kiedy nadarzyła się okazja, by przeczytać powieść Stephenie Lehmann, nie zastanawiałam się długo. Cieszę się, że ta książka trafiła w moje ręce, bo ujęła mnie i oczarowała.

Jest rok 2007. 39-letnia Amanda jest właścicielką sklepu z ubraniami vintage w Nowym Jorku. Ubrania do swojego sklepiku odkupuje od ich poprzednich właścicieli, doprowadza do stanu używalności i sprzedaje z zyskiem. Podczas wizyty u starszej pani chcącej pozbyć się wszystkiego, co przedstawia jakąś wartość, Amanda natrafia na stary dziennik zaszyty wewnątrz mufki. Autorką zapisków w nim zawartych jest Olive, młoda dziewczyna która w 1907 roku przyjechała z prowincji do Nowego Jorku, by tutaj zacząć nowe życie. Amanda zachwyca się jej historią i powoli odkrywa, że mają ze sobą sporo wspólnego.
"Przeszłość nie znika, lecz trwa. Można dotknąć i zobaczyć jej pozostałości. Zachowana w pamiątkach staje się teraźniejszością. Nie da się tego powiedzieć o przyszłości. Nie istnieje w żadnej formie. Nie może, bo jeszcze nie nastąpiła. Kiedy przychodzi, zmienia się w teraźniejszość, a po chwili w przeszłość. Nie da się jej wziąć w ręce."
Butik na Astor Place to fascynując opowieść, w której przeplatają się losy dwóch kobiet stojących u początku XX oraz XXI wieku. Dzieli je sto lat, ale każdą w tych historii czyta się z równym zainteresowaniem. Autorka powieści zabiera czytelnika w podróż po czasie i przestrzeni. Prowadzi nas ulicami współczesnego Nowego Jorku, ukazując ukryte w nich sekrety przeszłości, by za chwilę zabrać nas tam, gdzie ta przeszłość miała swoje początki. Oczarowuje klimatem miasta z początku ubiegłego stulecia, pokazuje tamto życie ze wszystkimi jego blaskami i cieniami.

Narratorkami powieści są obydwie jej bohaterki. Rozdziały widziane z perspektywy Amandy przeplatają się z rozdziałami z punktu widzenia Olive. Historii tej drugiej, co bardzo się chwali, autorka poświęca jednak zdecydowanie więcej uwagi.

Amanda i Olive znalazły się na życiowym zakręcie. Amanda tkwi w związku z żonatym mężczyzną. Od lat liczy na to, że mąż zostawi dla niej żonę, ale jej cierpliwość się kończy. Z obawy przed samotnością, musi zdecydować, co dalej zrobić ze swoim życiem. Olive przyjeżdża do Nowego Jorku, by wraz z ojcem zacząć nowe życie. Ojciec liczy, iż dziewczyna wkrótce znajdzie męża, jednak bycie żoną nigdy nie należało do jej priorytetów. Olive chce czegoś więcej. Chce pracować, zostać specjalistką do spraw zakupów w domu towarowym i doradzać klientkom. Chce coś znaczyć, być kobietą nowoczesną, docenianą. Wkrótce przewrotny los rzuci ją na głęboką wodę.

Powieść Stephenie Lehmann oczarowała mnie nie tylko za sprawą ciekawych kolei losów bohaterek. Autorka idealnie oddała tło historyczne i społeczne świata z początku XX wieku, kiedy to wiele dobrze znanych nam wynalazków dopiero raczkowało, kiedy panowały surowe zasady wobec kobiet, które umniejszały ich pozycję względem mężczyzn, nie dawały prawa głosu i po prostu dyskryminowały. Lehmann świetnie ukazała tamto codzienne życie, rozrywki, styl życia tych bogatych i tych biednych. Wiele miejsca autorka poświęciła tamtym domom towarowym i tętniącemu w nich życiu.

Butik na Astor Place to naprawdę dobrze napisana powieść. Historie Amandy i Olive potrafią porwać czytelnika, zabrać go w ciekawą podróż bez ruszania się z fotela. Każda z opowieści wciąga, a bardzo subtelne elementy realizmu magicznego splatają je w zaskakującą całość.

MOJA OCENA: 8/10

Butik na Astor Place to książka, którą mogę polecić z czystym sumieniem. Jeśli lubicie powieści historyczne, których akcja rozgrywa się na początku ubiegłego wieku, sięgnijcie po nią. Naprawdę warto!
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Butik na Astor Place"
Autor: Stephenie Lehmann
Tytuł oryginalny: "Astor Place Vintage"
Tłumaczenie: Anna Rajca-Salata
Wydawnictwo: Muza
Rok wyd.: 2016
Stron: 480
Oprawa: miękka (wydanie kieszonkowe)
Cena okładkowa: 14,90 złZa możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję księgarni Empik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.