czwartek, 3 marca 2016

Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender – Leslye Walton

Niektóre książki wywołują tyle emocji, że po przeczytaniu ich trudno poskładać myśli kłębiące się w głowie, a jedyną w miarę sensowną reakcją, jaką jestem w stanie sformułować, jest proste, ale jakże wiele mówiące "wow!". Debiutancka powieść Leslye Walton, Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender, która swoją premierę miała wczoraj, należy właśnie do takich powieści. O tym, co takiego ma w sobie, opowiem Wam dzisiaj. Zapraszam!

OPIS FABUŁY
Zbliża się magiczna noc przesilenia letniego…
Noc, w której niebo się otworzy, a powietrze wypełnią deszcz i pióra.
Ava urodziła się ze skrzydłami. Pragnie poznać prawdę, odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące jej pochodzenia. Niezwykłe wypadki, cudowne zdarzenia, dziwne zbiegi okoliczności i baśniowe rozterki zaprowadzą ją tam, gdzie nie spodziewała się dotrzeć. Kawałek po kawałku odsłania pełną boleści i trosk historię rodziny Roux. Ava Lavender może być pierwszą, która uniknie zguby i ucieknie obojętności. Czy uda jej się odnaleźć prawdziwą miłość?
Dramat Avy rozpoczyna się, kiedy wielce pobożny Nathaniel Sorrows bierze ją za anioła, a jego obsesja na punkcie dziewczyny rośnie…
(opis ze strony wydawnictwa)

Powieść Leslye Walton to książka, którą idealnie określa jej tytuł - osobliwa i cudowna. To saga rodzinna, w której rzeczywistość miesza się z magią, a granice między tym, co prawdziwe i tym, co fantastyczne, są zatarte. Przewodniczką po losach trzech pokoleń kobiet z rodziny Roux jest Ava. To ona prowadzi nas w opowieści pełnej tajemnic i niezwykłych zdarzeń, w której smutek i dramaty ludzkie wydają się być przeznaczeniem kobiet rodu. To historia o miłości, która potrafi zranić do głębi, ale także o miłości dającej nadzieję i zdolnej naprawić złamane serce.

Zanim opowieść skupi się na głównej bohaterce, poznajemy losy jej babki, Emilienne, oraz matki, Vivienne. Akcja powieści rozgrywa się początkowo w niewielkim miasteczku we Francji, by potem przenieść się do Nowego Jorku, a następnie do Seattle. Chociaż rodzina Roux zmienia miejsce zamieszkania, klimat francuskiego miasteczka podąża za nimi. Czytając powieść, nie mogłam pozbyć się z głowy obrazu francuskiej prowincji, pełnej smaków i aromatów świeżego pieczywa oraz zapachów kwiatów i ziół. Cała książka napisana jest przepięknym, plastycznym językiem, który tworzy niezwykły, magiczny klimat. Namalowanie w wyobraźni obrazów słowami Lesley Walton jest naprawdę proste.

Życie Emilienne i Vivienne naznaczone jest stratą. Obydwie kochały, a miłość okrutnie sobie z nich zakpiła. Nauczone przykrym doświadczeniem, złamane serca skryły głęboko, obawiając się, że kolejne rany zniszczą je doszczętnie. Życie wypełniły poświęceniem i troską o innych. Poznając ich historie, odczuwałam ogromny smutek, współczułam im i jednocześnie zastanawiałam się, czy podobny los pisany jest także i Avie. Z niezmierną ciekawością zanurzałam się w historię tych trzech kobiet, chłonąc każde słowo. Czytałam z niecierpliwością oczekując odpowiedzi na nurtujące mnie pytania o to, jak to się wszystko potoczy. Leslye Walton powoli tka swoją niezwykłą opowieść, wplatając w nią coraz to nowe wątki, by z czasem odsłonić przed czytelnikiem obraz, w którym każdy element w końcu wskakuje na właściwe miejsce.

Ava przyszła na świat obdarzona skrzydłami. Przez to jej życie dalekie jest od normalności, a matka, obawiając się, że ludzie ją skrzywdzą, ukrywa ją przed światem. Z ogromną ciekawością śledziłam jej losy, ciekawa tego, od czego doprowadzi jej odmienność i czy poznam prawdę o jej niezwykłym pochodzeniu. Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender to powieść, która obfituje w całą masę niezwykłych postaci. Każdy z członków rodu Roux jest w jakiś sposób niezwykły. Autorka obdarzyła każdego z nich wyjątkową cechą i to one nadają powieści ten magiczny klimat. Ava, Emilienne, Vivienne oraz brat bliźniak Avy, Henry - nie tylko rodzina Roux (czy też Lavender) zasługuje na uwagę. Cała masa postaci dalszoplanowych uzupełnia i wzbogaca powieść. Gabe, Jack, Wilhelmina, Cardigan, Rowe, Nathaniel - każdy z nich jest z jakiegoś powodu ważny, każdy wzbudza jakieś emocje, nikt nie jest nijaki.
"Miłość potrafi zrobić z nas głupców."
Powieść Leslye Walton nie tylko czaruje czytelnika. Autorka zwraca uwagę na fakt, że los i miłość bywają przewrotne. Miłość, owszem, może nieść ze sobą rozczarowania i cierpienie, ale mimo wszystko warto podejmować ryzyko i chwytać możliwości, jakie przed nami stawia, bo to miłość nadaje życiu smaku. Bez niej serce wysycha.

Kończąc, wspomnieć jeszcze muszę o wydaniu, które jest po prostu piękne. Okładka książki urzeka swoją prostotą. Złote pióro na błękitnym tle, prześliczna czcionka oraz ozdobne wstawki wewnątrz książki, czynią ją prawdziwą ucztą dla oka. Będzie ona ozdobą każdej biblioteczki.

OCENA: 8/10

Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender to przepiękna, klimatyczna powieść. Jeśli lubicie książki, w których można się rozsmakować, dobrze trafiliście. Polecam ją z czystym sumieniem.

Zaczytanego wieczora,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender"
Autor: Leslye Walton
Tytuł oryginalny: "The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender"
Tłumaczenie: Regina Kołek
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wyd.: 2016
Stron: 304
Oprawa: miękka za skrzydełkami
Cena okładkowa: 34,90 zł

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.


Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.