poniedziałek, 19 grudnia 2016

Powietrze, którym oddycha – Brittainy C. Cherry

Powieść Art&Soul Brittainy C. Cherry spodobała mi się tak bardzo, iż wkrótce po niej sięgnęłam po kolejną jej książkę. Tym razem mój wybór padł na Powietrze, którym oddycha. Autorka zaskoczyła mnie tym, jak bardzo różne są to powieści i jak różne oblicza swojej twórczości w nich ujawnia. O ile Art&Soul opowiadała o nastoletnich problemach i była skierowana raczej do nastoletniego czytelnika, o tyle Powietrze, którym oddycha jest już pozycją dojrzalszą, traktującą o problemach dorosłych i przeznaczoną zdecydowanie dla starszego czytelnika.

Ostatnie miesiące były dla Elizabeth jak zły sen, z którego nie można się obudzić. Jej życie nieodwracalnie zmieniło się z chwilą, w której straciła męża. Tylko obecność córeczki nie pozwoliła jej się kompletnie rozsypać. Nie mogąc znieść pustych ścian własnego domu, Elizabeth od śmierci męża mieszkała u swojej matki. Nadeszła jednak pora, by ruszyć z miejsca i przestać się nad sobą użalać. Kobieta wraca do swojego miasteczka, by nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości.
Podczas jej nieobecności zaszły pewne zmiany. Opuszczony dom w sąsiedztwie został kupiony przez samotnego mężczyznę, o którym krążą różne plotki. Tristan celowo unika wszelkiego towarzystwa. Elizabeth czuje jednak, że jego postawa to maska, a za spojrzeniem, które wydaje jej się tak bardzo znajome, mężczyzna skrywa coś bolesnego. Wkrótce przekona się, że nikt nie będzie w stanie zrozumieć jej lepiej, niż Tristan.

Powietrze, którym oddycha to książka, która wciągnęła mnie od pierwszych stron i nie pozwoliła oderwać się od siebie do samego końca. Narratorką w powieści w ogromnej mierze jest Elizabeth. To głównie z jej perspektywy obserwujemy rozgrywające się wydarzenia. Autorka jednak dopuściła do głosu także i Tristana. Jego narracja ujawnia jego przeszłość, ale również pokazuje nieco z tego, jak odbiera on znajomość z Elizabeth. Brittainy C. Cherry ma bardzo przystępny styl, który sprawia, że lektura jej książek jest niezwykle satysfakcjonująca, mimo iż tematyka może wywołać prawdziwe spustoszenie w sercu czytelnika.

Ta książka to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Z jednej strony przepełniona jest bólem i żalem po stracie najbliższych, pokazuje jak różne oblicza może przybrać żałoba i jak trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Ból bohaterów jest wręcz namacalny, wyciska łzy z oczu i naprawdę trudno byłoby pozostać niewzruszonym podczas czytania. Z drugiej strony, głównie za sprawą bohaterów drugoplanowych, Powietrze, którym oddycha potrafi rozbawić tak bardzo, iż lekturze towarzyszą wybuchy śmiechu. Brittainy C. Cherry stworzyła idealną mieszankę smutku, humoru i romansu. Warto wspomnieć, że w książce znajdują się dosyć odważne sceny erotyczne i z tego względu polecam książkę raczej starszym czytelnikom.

Powietrze, którym oddycha zachwyciło mnie pod wieloma aspektami. Kluczowym z nich jest na pewno kreacja bohaterów powieści. Polubiłam czułą i wrażliwą Elizabeth, zagniewanego Tristana, przeuroczą Emmę i przezabawną Faye. Brittainy C. Cherry zapewniła mi niezwykle emocjonalną podróż w ich towarzystwie. I choć w większości udało mi się przewidzieć, jak potoczą się ich losy, to jednak nie umniejszyło to przyjemności z lektury ani o gram.

Art&Soul sprawiło, że polubiłam styl Brittainy C. Cherry. Powietrze, którym oddycha utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to autorka, z którą warto zaprzyjaźnić się na dobre.
Jeśli poszukujecie książki, przy której będziecie zaśmiewać się i wzruszać jednocześnie, która rozbije Wasze serca na kawałeczki, a potem je poskleja, to jest to pozycja stworzona dla Was. Polecam gorąco!
Do zaczytania,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Powietrze, którym oddycha"
Autor: Brittainy C. Cherry
Tytuł oryginalny: "The Air He Brithes"
Tłumaczenie: Katarzyna Agnieszka Dyrek
Seria: Żywioły – tom I
Wydawnictwo: Filia
Rok wyd.: 2016
Stron: 402
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 39,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.