poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Zaczytane zapowiedzi – wrzesień 2015


Wrzesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wrześniowe premiery książkowe. Oto kilka zapowiedzi, które najbardziej przyciągnęły moją uwagę.

Angelfall. Penryn i kres dni
Autor: Susan Ee
Data wydania: 02-09-2015
Anioły sprowadzają do świata ludzi apokaliptyczne bestie.
Nadchodzi wojna.
Spektakularny finał bestsellerowej trylogii Susan Ee. Po brawurowej ucieczce z gniazda aniołów Penryn i Raffe muszą się ukrywać. Oboje za wszelką cenę chcą znaleźć lekarza, który potrafiłby odwrócić wynaturzone efekty operacji przeprowadzonych przez anioły na Raffem i siostrze Penryn. Ledwie zaczynają szukać wyjścia z sytuacji, Penryn odkrywa zaskakujący sekret z przeszłości Raffego, budząc jednocześnie mroczne, zagrażające wszystkim bohaterom siły.
Anioły sprowadzają do świata ludzi apokaliptyczne bestie. Obie strony szykują się do wojny, zawierając nietypowe sojusze i modyfikując strategie. Kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia? Raffe i Penryn zostają zmuszeni do opowiedzenia się po którejś ze stron. Stają przed wyborem: dołączyć do przedstawicieli swoich gatunków albo trzymać się razem.
--------------------------------------------------------
Zakończenie trylogii Angelfall to coś, na co czekam z niecierpliwością. Wykorzystany przez Susan Ee motyw anioła nie został przedstawiony tak, jak często ma to miejsce w paranormalnych romansach. W świecie, jaki wykreowała, istoty te są niebezpieczne, a ludzie są dla nich zabawkami w ich krwawych i brutalnych zabawach.
--------------------------------------------------------
Rzeczy ulotne
Autor: Neil Gaiman
Data wydania: 04-09-2015

W swoim drugim, oszałamiającym zbiorze ponad trzydziestu opowiadań Neil Gaiman zapuszcza się na niezbadane terytoria pomiędzy życiem i śmiercią, percepcją i rzeczywistością, ciemnością i światłem.
Rzeczy ulotne, poruszające zmysły, wyobraźnię i serce, to cudowny dar jednego z najniezwyklejszych artystów naszych czasów.


--------------------------------------------------------
Z twórczością Neila Gaimana spotkałam się dotychczas dwa razy, za sprawą Koraliny oraz Oceanu na końcu drogi. Jest to autor, z którym warto się zapoznać, a okładka najnowszego wydania Rzeczy ulotnych jest wręcz urzekająca.
--------------------------------------------------------
Zniewoleni
Autor: Emma Chase
Data wydania: 09-09-2015 (data przeniesiona z sierpnia)
Dajcie znać, jeśli już słyszałyście tę opowieść: dziewczyna spotyka playboya, zakochują się w sobie, a niesforny dotąd kawaler mocno się dla niej zmienia. To zapewne świetna historia, ale nie nasza. Nasza jest dużo bardziej kolorowa.
Poznałem Dee i od razu wiedziałem, że jest wyjątkowa.
Ona jednak pomyślała, że jestem przeciętny - byłem jak każdy inny podrywający ją facet. Zajęło mi trochę czasu, by ją przekonać, że jest inaczej. Na szczęście okazało się, że seks jest mocnym argumentem.
Pewnie już wiecie jak kończy się ta historia. Ale najlepszy nie jest jej finał. Tylko to, co do niego doprowadziło.
--------------------------------------------------------
Zapowiedź Zniewolonych pojawiła się w poście dotyczącym sierpnia. Skoro data premiery została przesunięta, również i we wrześniowych zapowiedziach musi znaleźć się o tym informacja, bo styl Emmy Chase jest jedyny w swoim rodzaju.
--------------------------------------------------------
Ender
Autor: Lissa Price
Data wydania: 09-09-2015
Kontynuacja powieści Starter.
Los Angeles po wojnie bakteriologicznej, którą przeżyli dzięki szczepieniom jedynie Enderzy, ludzie w wieku od kilkudziesięciu do nawet dwustu lat, oraz Starterzy, czyli dzieci i młodzież. Dla Midlerów, czyli średniej generacji, bardziej odpornej, zabrakło szczepionki.
Callie, dawniej bezdomna, mieszka teraz z Tylerem i Michaelem w okazałej rezydencji zapisanej jej przez bogatą renterkę Helenę. Pomimo zburzenia i zdelegalizowania przez rząd banku ciał, nosiciele chipów, w tym Callie, są tropieni i porywani przez nieznanych prześladowców, zainteresowanych dokonywaniem na nich eksperymentów. Callie długo unika uprowadzenia, w końcu jednak i ona zostaje uwięziona przez rządowego agenta, który poddaje ją i jej przyjaciela brutalnym testom. Po wydostaniu się z więzienia jadą na pustynię, do nowej siedziby Brockmana. Callie ma nadzieję odnaleźć tam swojego ojca i uwięzionych przyjaciół. Zdemaskowanie Brockmana okazuje się trudniejsze niż się spodziewała…


Grey
Autor: E L James
Data wydania: 10-09-2015
Zobaczcie świat Pięćdziesięciu twarzy Greya raz jeszcze, tym razem oczami Christiana.
Historia miłosna, która zafascynowała miliony czytelników na całym świecie z perspektywy Christiana Greya.
Christian Grey sprawuje kontrolę nad wszystkim; żyje w świecie poukładanym, a sobie i innym narzuca duża dyscyplinę. Jego życie jest pozbawione emocji do dnia, gdy do jego biura wpada Anastasia Steele, kobieta o niesfornych brązowych włosach i zgrabnych nogach. Próbuje o niej zapomnieć, ale to tylko pogłębia jego uczucia, których nie potrafi zrozumieć i którym nie zdoła się oprzeć. W przeciwieństwie do kobiet, które poznał w przeszłości, Ana jest nieśmiała, zjawiskowa i zdaje się, że przejrzała, iż za cudownym dzieckiem biznesu i stylem życia właściciela luksusowego apartamentu, kryje się chłodne i zranione serce Christiana.
Czy relacja z Aną pozwoli Christianowi pokonać demony przeszłości?
--------------------------------------------------------
Nie jest to raczej książka, którą kupię, ale wiem, że wielu wielbicieli trylogii czeka na przedstawienie historii Anastasii i Christiana z perspektywy tego drugiego. Słyszałam króciutkie fragmenty w oryginale, no i cóż... raczej mnie nie zachęciły, chociaż jakaś ciekawość jest, czy autorka potrafiła udźwignąć i wiarygodnie oddać psychikę Greya, kiedy z Any zrobiła tak infantylną postać.
--------------------------------------------------------
Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki
Autor: Sara Ayad, Roderick Cave
Data wydania: 15-09-2015
W czasach, gdy twierdzenie o tym, że książka umiera, stało się banałem, warto, oprócz poznania wielu spekulacji na temat przyszłego komunikowania się za pomocą pisma, spojrzeć wstecz, by dowiedzieć się dokładniej, czym książka była w przeszłości.
Niektórzy dziennikarze i bibliotekarze, podobnie jak entuzjaści kompaktów, uważają, że pojawienie się e-booków oznacza totalną rewolucję. Być może popularność e-booków rzeczywiście rośnie, być może drukowane książki rzeczywiście znikną (tak jak gliniane tabliczki babilońskie i zwoje papirusów starożytnego Egiptu, które dawno temu przestały być używane). Wszelkimi środkami przekonuje się nas, że przyszłe książki będą wyłącznie elektroniczne; pewne jest jednak to, że przez minione ponad 10 000 lat ludzkość rozwinęła sposoby przechowywania i przekazywania informacji, które głęboko zakorzeniły się w naszej podświadomości.
W tomie tym autorzy prezentują 100 książek pochodzących z całego świata i poświęconych najróżniejszym tematom, które dobrano tak, by pokazać najważniejsze etapy rozwoju produkcji książki albo przypomnieć pozycje, które miały największe znaczenie w jej historii. Wspaniale ilustrowany tom jest rozkoszą dla oczu i zarazem fascynującym świadectwem liczącego wiele tysięcy lat dążenia ludzkości do przekazywania idei i wiedzy.
W wyborze autorzy kierowali się zasadą, by pokazać największą różnorodność książek: w rozmaitych formach i stylach, także w postaci sznurków (kipu) czy też pisane na kościach, korze lub liściach palmowych, a także słynne tabliczki gliniane, zwoje papirusowe i welinowe lub papierowe, lepiej znane w Europie bądź Ameryce Północnej. Prezentują książki charakterystyczne dla poszczególnego rodzaju, choć niekoniecznie te najbardziej oczywiste.
Polskie edytorstwo prezentowane jest tu przez wydane konspiracyjnie podczas okupacji niemieckiej Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Na okładce zaś pokazano Złoty Kodeks Gnieźnieński - faksymile XI-wiecznego ewangeliarza. Natomiast najstarsze zabytki polskiego piśmiennictwa przedstawia w pięknym eseju Bogdan Klukowski.
--------------------------------------------------------
Uwielbiam książki o książkach. Bardzo chętnie sięgnęłabym również po album, z którego dowiedzieć się można, jak zmieniało się pismo na przestrzeni dziejów, czy jakie książki miały największe znaczenie w historii. Jestem bardzo ciekawa tej zapowiedzi.
--------------------------------------------------------
Dziedzictwo ognia
Autor: Sarah J. Maas
Data wydania: 23-09-2015
Celaena Sardothien przeżyła już wiele - brutalne szkolenia, niewolę, turniej o pozycję Królewskiej Obrończyni... Tym razem jednak przyjdzie się jej zmierzyć z własnymi demonami, z ciężarem jej dziedzictwa. Aby uzyskać informacje - kluczowe w wojnie z okrutnym królem Adarlanu - musi nauczyć się panować nad ogniem, który nosi w sobie. Podczas gdy codziennie ćwiczy pod czujnym okiem nieśmiertelnego Rowana, król wciela w życie kolejne z jego mrocznych planów. Jednak i na dworze władcy zawiązują się sojusze, mające na celu zakończenie jego panowania i przywrócenie magii na kontynencie. Celaena, nieświadoma tego, co się dzieje w Rifthold, ma jeden cel - dostać się do legendarnego Doranelle, którym rządzi Maeve, i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Jak jej władca zdołał usunąć magię? Co zrobić, by ją przywrócić? Jednak opanowanie jej mocy to niejedyna rzecz, z którą będzie musiała się przedtem zmierzyć - król Adarlanu już o to zadbał. Czy dziewczynie uda się wyjść cało z koszmaru, jaki zgotował jej władca pozbawionego magii kontynentu? Co jeszcze planuje król? I jaki los czeka rebeliantów?
--------------------------------------------------------
Coś, na co fani Szklanego tronu czekają z niecierpliwością. Nie mogę powiedzieć, bym się do nich zaliczała, ale mam w planach przeczytanie książek pani Maas, więc może kiedyś do tego grona również dołączę.
--------------------------------------------------------
To już wszystkie zapowiedzi, które przykuły moją uwagę. Na które z nich czekacie? A może wyczekujecie premiery jeszcze innych książek? Zapraszam do komentowania!


Dane dotyczące książek, ich okładki oraz opisy pochodzą ze strony http://www.swiatksiazki.pl/.
Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.