środa, 19 października 2016

Silver. Druga księga snów – Kerstin Gier

W czerwcu w księgarniach pojawił się pierwszy tom nowej trylogii Kerstin Gier, autorki znanej u nas dzięki Trylogii Czasu. Silver, bo o niej mowa, to seria, której fabuła zbudowana jest wokół snów. Przepięknie wydana, pomysłowa, wciągająca, świeża, pełna humoru – to z całą stanowczością mogę o niej powiedzieć. We wrześniu na naszym rynku pojawił się drugi tom tej niezwykłej trylogii. Czy nadal mogę o nim mówić w samych superlatywach?

Wydaje się, że w życiu Liv wszystko zaczyna się układać. Dziewczyna zaaklimatyzowała się w nowym domu, nowej szkole, a nowa rodzina okazała się całkiem w porządku. Kwitnie także jej związek z Henrym, z którym przemierza nocami korytarze senne i rozwija swoje umiejętności. Sielanka nie trwa jednak długo, a kiedy zaczyna się walić, to na całego. Secrecy, anonimowa autorka szkolnego bloga plotkarskiego, wie o Liv rzeczy, których wiedzieć nie powinna. Skąd ma tę wiedzę? Dziewczynę zaczyna niepokoić także zachowanie Henry'ego, który ma coraz więcej sekretów. Problemy pojawiają się również w świecie sennych korytarzy. Czai się tam coś mrocznego, co może zagrozić nie tylko samej Liv.

Kilka opinii o tej książce już widziałam i wśród nich pojawiały się głosy, że Druga księga snów jest gorsza od swojej poprzedniczki, że początkowo nic się nie dzieje, a autorce chyba brakowało pomysłów, by rozwinąć historię. Ja z takimi głosami zgodzić się nie mogę. W mojej ocenie drugi tom prezentuje poziom zbliżony do pierwszego tomu. Początkowa sielanka może dawać wrażenie, że autorka skupiła się po prostu na obecnych losach Liv. Bohaterka jest już nieco oswojona ze światem snów, przyzwyczaiła się do nowej sytuacji rodzinnej i szkolnej – to już nie jest ta sama dziewczyna, trudno oczekiwać więc, że drugi tom zacznie podobny klimat tajemnicy, jaki obecny był w tomie pierwszym. Nie oznacza to bynajmniej, że na takowy klimat liczyć nie można wcale. Wręcz przeciwnie – im opowieść bardziej się rozwija, tym więcej pojawia się nowych sekretów, których konsekwencje będą miały wpływ na życie Liv i nie tylko jej. Kim jest Secrecy? Co ukrywa Henry? Kto czai się w świecie snów? Pojawia się wiele pytań, a chęć poznania na nie odpowiedzi nie pozwala oderwać się od książki.

Druga księga snów wciągnęła mnie z siłą podobną do tomu pierwszego. Nie ma obaw, że nie odnajdziemy się na nowo w tej opowieści, autorka bowiem zadbała o to, by przypomnieć czytelnikom ważniejsze wydarzenia z poprzedniego tomu. Kerstin Gier ma lekki, przyjemny styl, rozdziały są krótkie, a czcionka dosyć duża – to wszystko sprawia, że tę książkę po prostu się połyka. Silver to cała masa świetnie wykreowanych postaci – jedne z nich szczerze polubimy, inne równie szczerze znienawidzimy. Autorka potrafi umiejętnie pobudzić ciekawość czytelnika, a za sprawą zadziornego charakteru Liv i Mii wprowadza do powieści sporo humoru. Im bardziej opowieść się rozwija, tym szybsze tempo zyskuje akcja. Zakończenie trzyma w napięciu. Silver to kawałek naprawdę przyzwoitej młodzieżowej fantastyki, przy której nudzić się nie można. Ja jestem usatysfakcjonowana.

Pisząc o Silver, nie mogę nie wspomnieć o wydaniu książki. Obydwie części to prawdziwa uczta dla oka, a Druga księga snów wydaje się być jeszcze ładniejsza od tomu pierwszego. Okładka zachwyca wykonaniem – srebrne elementy błyszczą, a każdy z elementów grafiki jest lekko wytłoczony. Książka równie ładnie prezentuje się w środku – od wklejki z ex librisem, po ozdobne strony rozdziałów i dekoracje stron. Na końcu książki znajdziemy spis wszystkich postaci, jakie pojawiają się w treści, oraz, co bardzo mnie zaskoczyło, przepis na waniliowe rogaliki, które w powieści piecze Lottie, niania Liv i Mii. Można własnoręcznie zrobić i posmakować wypieki, którymi zajadają się bohaterowie. Czyż to nie jest genialny pomysł?

Silver to jedna z tych serii, w których za piękną okładką kryje się całkiem ciekawe wnętrze. Polecam obydwie jej części. Na pewno przypadnie ona do gustu młodszym czytelnikom, którzy lubią fantastyczne klimaty owiane odrobiną tajemnic.
Przyjemnego zaczytania,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Silver. Druga księga snów"
Autor: Kerstin Gier
Tytuł oryginalny: "Silber. Das zweite Buch der Träume"
Tłumaczenie: Agnieszka Hofmann
Seria: Silver – księgi snów – tom II
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wyd.: 2016
Stron: 408
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: 39 zł


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.