wtorek, 25 października 2016

Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu – Anna Lange

Debiutancka powieść Anny Lange Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu została przyjęta bardzo entuzjastycznie. XIX-wieczny Londyn, w którym magia jest czymś zupełnie normalnym, oczarował czytelników książki. Pozytywne recenzje sypały się z każdej strony, dlatego też postanowiłam sama przekonać się, o co tyle szumu. Czy Annie Lange udało się rzucić urok także i na mnie?

Rok 1873, Londyn. Do kraju, po kilkuletniej tułaczce po Europie, powraca Clovis LaFay, zdolny nekromanta i drugi syn zmarłego hrabiego Bedford, o którym krążą pogłoski, iż parał się czarną magią. Niedługo potem jego drogi przecinają się z Johnem Dobsonem, dawnym kolegą z czasów szkolnych, który obecnie jest nadinspektorem w niedawno utworzonym Podwydziale Spraw Magicznych Londyńskiej Policji Metropolitalnej. Można rzec, że LaFay spada Johnowi z nieba, bowiem policja cierpi na brak egzorcystów. Clovis przyjmuje stanowisko konsultanta w jednostce Dobsona, gdzie wkrótce będzie miał okazję wykazać się swoimi niezwykłymi zdolnościami. Jego wiedza przysłuży się jednak nie tylko policji. Alicja, siostra Johna, chce zostać pielęgniarką i nauczyć się magii leczniczej, a Clovis chętnie jej w tym pomoże. Jak jego pojawienie się wpłynie na życie rodzeństwa Dobson?

Przyznać muszę, że początki z tą książką nie należały do najłatwiejszych. Autorka rzuca czytelnika na głęboką wodę. Nie tłumaczy reguł rządzących wykreowanym przez siebie światem, lecz liczy na to, że czytelnik z czasem sam je pojmie i się w nich odnajdzie. Koniec końców w pewnym momencie tak się właśnie dzieje, jednak zanim to nastąpiło, trudno było mi się wkręcić w fabułę. Potem na szczęście była to już tylko czysta przyjemność.

Akcja powieści rozgrywa się w XIX-wieczny Londynie. Już samo to brzmi bardzo zachęcająco. Autorce udało się bardzo wiarygodnie oddać klimat tamtych czasów. Różnice klasowe, pozycja kobiet w społeczeństwie, dbałość o zachowanie zgodne z wymogami etykiety – to wszystko tutaj znalazło swoje odzwierciedlenie. Wyjątkowy klimat powieść zawdzięcza także intrygująco wprowadzonej magii. W wykreowanym przez Annę Lange świecie część ludzi rodzi się ze zdolnościami magicznymi, które, o ile są rozwijane, mogą otworzyć przed nimi drzwi do ścieżki kariery magicznej. Kinemanci, piromanci, nekromanci, magiczni poszukiwacze i uzdrowiciele żyją pośród zwykłych ludzi. To jednak nie wszystko. W tym świecie istnieją także różne byty niematerialne, często groźne dla zwykłego śmiertelnika.

W Magicznych aktach Scotland Yardu odnajdziemy wiele świetnie wykreowanym postaci. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa. Na pierwszy plan wysuwają się trzy z nich: tytułowy Clovis LaFay, John Dobson oraz jego siostra, Alicja. Ta trójka bohaterów stanowi bardzo apetyczne połączenie. Clovis jest czarną owcą w swojej rodzinie, ale w jego przypadku jest to jeden z największych komplementów, jakim można go obdarzyć. Prawość jest drugą naturą Johna Dobsona. Czego by nie zrobił, na pewno będzie to moralnie nienaganne. Alicja jest bardzo ambitna, chciałaby coś osiągnąć w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Nie chcę więcej zdradzać na ich temat. Pozostawiam Wam przyjemność bliższego ich poznania. Wiem jedno – na pewno się z nimi zaprzyjaźnicie.

Anna Lange prowadzi swoją opowieść dwutorowo. Rozdziały, w których rozgrywa się obecna akcja, poprzetykane są rozdziałami retrospektywnymi, w których autorka odsłania przeszłość głównie Johna i Clovisa, pokazuje początki ich znajomości. To bardzo pomysłowy zabieg i czyni on powieść jeszcze ciekawszą.
Akcja powieści ma początkowo stonowane tempo, które z czasem nabiera rumieńców. Nie brak zaskakujących zwrotów. Zakończenie trzyma w napięciu i sugeruje, że z Clovisem jeszcze się spotkamy. Bardzo jestem ciekawa, co wydarzy się dalej.

Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu to naprawdę udany debiut. Mało tego, w żadnym stopniu nie czuje się, że jest to debiut. Jeśli lubicie klimaty XIX-wiecznego Londynu i powieści fantastyczne, to jest zdecydowanie książka dla Was. Polecam!


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu"
Autor: Anna Lange
Seria: Clovis LaFay – tom I
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wyd.: 2016
Stron: 448
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 36,90 zł
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.