czwartek, 26 maja 2016

Titanic. Pamiętna noc – Walter Lord

Kiedy tylko w zapowiedziach kwietnia zobaczyłam książkę Titanic. Pamiętna noc, czułam, że jest to coś, co po prostu muszę mieć. Tragiczna historia Titanica fascynuje mnie i z chęcią sięgam po teksty czy programy związane z tym tematem. Nie mogłam już dłużej wytrzymać i w tym miesiącu sprawiłam sobie tę właśnie publikację, a za lekturę zabrałam się wkrótce po tym, jak trafiła w moje ręce. Dzisiaj opowiem Wam o tym, dlaczego warto po nią sięgnąć.

Pamiętna noc to książka, która swoją premierę w oryginale miała w 1955 roku. Jej autor, Walter Lord, poświęcił sporo czasu i wysiłku, by zgromadzić materiał dokumentujący tragiczny los Titanica. Przeprowadził wiele rozmów z ocalałymi z tej tragedii pasażerami oraz członkami załogi, a efekty jego poszukiwań i pracy możecie poznać, czytając tę książkę. To wstrząsające świadectwo jednej z największych katastrof morskich w historii świata.

Zanim Lord wprowadzi czytelnika w wir wydarzeń, wspomina o wydanej na 15 lat przed katastrofą książce Daremność, w której opisany był bardzo podobny wypadek – podobnych rozmiarów statek, o podobnych osiągach, zderza się na oceanie z górą lodową. Ciarki mnie przeszły, gdy przeczytałam, iż ten fikcyjny statek nosił nazwę Titan.

Właściwa część książki rozpoczyna się w momencie, gdy jeden z marynarzy w bocianim gnieździe zbyt późno dostrzega górę lodową na horyzoncie. Zderzenie jest nieuchronne. Od tego momentu wydarzenia gnają naprzód, a sam autor pokazuje je z perspektywy wielu pasażerów i członków załogi – każdy z nich zupełnie inaczej odczuł moment zdarzenia, zupełnie inaczej widział katastrofę, co innego zapamiętał. Początkowo bagatelizowane otarcie się o górę, w końcu nikt nie wierzył, że cokolwiek jest w stanie zatopić statek, okazuje się groźniejsze, niż przypuszczano. Bardzo powoli do kolejnych osób dociera świadomość, że statek może zatonąć.

Z zebranych przez autora wspomnień wyłania się poruszający do głębi obraz tragedii wielu setek ludzi. Ostatnie wspólne chwile, obserwowanie katastrofy i śmierci bliskich osób, świadomość nadchodzącego końca, akty odwagi i tchórzostwa. Podczas lektury przez cały czas rozmyślałam, co ci ludzie wówczas czuli. Nie mogłam jednocześnie uwierzyć, ile niesprzyjających zbiegów okoliczności czy ludzkich zaniedbań, które doprowadziły do zatonięcia statku, wydarzyło się tamtego wieczora. Jednym z najbardziej wstrząsających faktów jest opisywana przez autora sytuacja na oddalonym od Titanica o 16 km statku, na którym katastrofę obserwowało kilku mężczyzn, nie będąc w ogóle świadomymi tego, na co właściwie patrzą.

Walter Lord nie skupił się jedynie na samej katastrofie. W swojej książce sporo miejsca poświęcił akcji ratunkowej oraz temu, co działo się potem, gdy ocaleni powrócili już na ląd. Autor opisuje wpływ katastrofy na późniejsze zmiany w ruchu morskim, zasady bezpieczeństwa, a także na historię świata. Zatonięcie Titanica było schyłkiem pewnej ery.

Ta książka tak mną wstrząsnęła, że mogłabym o niej mówić bez końca. Nie mam zamiaru jednak opowiadać Wam wszystkiego. Z tym musicie zmierzyć się sami. Na koniec jeszcze parę słów o wydaniu. W książce nie znajdziecie żadnych zdjęć i nad tym trochę ubolewałam, jednak ostatecznie doszłam do wniosku, że tak jest chyba lepiej. W końcu to na tragedii ludzi powinien skupić się czytelnik. Jedyne elementy graficzne, jakie można znaleźć wewnątrz, to schematy statku i przebiegu katastrofy, dość obrazowo je opisujące. Na końcu książki znajduje się lista pasażerów oraz członków załogi. To chyba najsmutniejsza część tej publikacji. Nazwiska ocalałych zaznaczone są kursywą, a im niższa klasa, tym tych nazwisk jest coraz mniej. To przykre, że nawet w obliczu takiej tragedii, podział klasowy został utrzymany.

Pamiętna noc to najpewniej jedno z najlepszych świadectw opisujących tamtą mroźną, kwietniową noc. To relacje prawdziwych ludzi, którzy tego doświadczyli, którzy to przetrwali i którzy o tym opowiedzieli. Chyba żadna inna książka nie przybliży Wam katastrofy Titanica jak właśnie ta.

MOJA OCENA: 9/10

Jeśli historia Titanica, podobnie jak mnie, bardzo Was fascynuje, to tę publikację mogę polecić Wam z czystym sumieniem. Naprawdę warto ją przeczytać.
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Titanic. Pamiętna noc"
Autor: Walter Lord
Tytuł oryginalny: "A night to remember"
Tłumaczenie: Maria Zawadzka
Wydawnictwo: Agora
Rok wyd.: 2016
Stron: 288
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 39,99 zł
Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.