piątek, 18 września 2015

Chce się żyć – Maciej Pieprzyca

Jakiś czas temu obejrzałam poruszający film Chce się żyć, który powstał na podstawie prawdziwej historii. Kiedy dowiedziałam się, że poza filmem istnieje również książka, postanowiłam, że muszę ją kiedyś przeczytać. Okazja, by ją zdobyć, nadarzyła się jakoś w lipcu, kiedy to Świat Książki zorganizował wakacyjną promocję, a papierowa wersja historii Mateusza kosztowała tylko 10 zł. Po prostu musiałam ją mieć, a kilka dni temu w końcu po nią sięgnęłam.
"Nazywam się Mateusz Rosiński, dzisiaj kończę dwadzieścia dziewięć lat. Jestem człowiekiem."
5 maja 1981 roku na świat przychodzi Mateusz. Jego matka wkrótce potem słyszy druzgocącą diagnozę: czterokończynowe porażenie mózgowe. Lekarze oceniają, że nigdy nie będzie się poruszał i mówił, a jego życie będzie wegetacją. Niesprawne ciało Mateusza skrywa jednak tajemnicę. Jego mózg rozwija się prawidłowo, a chłopak doskonale rozumie, co się do niego mówi. Niezdolny do wyrażenia swoich myśli, żyje w więzieniu własnego ciała, nie tracąc nadziei, że przyjdzie taki dzień, kiedy ktoś w końcu zrozumie, że nie jest rośliną.

Narratorem w książce jest sam Mateusz. To on prowadzi nas w opowieści przez swoje życie. Towarzyszymy mu w przeróżnych, lepszych i gorszych, chwilach. Co najważniejsze, opowieść ta nie jest pozbawiona humoru, mimo iż sam temat do łatwych nie należy.
"Cycki i gwiazdy to dwie najlepsze rzeczy, jakie stworzył Bóg."
Jednym z najtrudniejszych momentów w jego życiu była chwila, kiedy zrozumiał, że nie jest taki, jak inne dzieci. Mimo to obiecał sobie, że się nie podda. Obserwujemy jego dorastanie i relacje z rodziną - matką, która dzielnie o niego walczyła; ojcem, który wydawał się magikiem; bratem, który marzył, by zobaczyć świat; wiecznie zazdrosną o niego siostrą. Jesteśmy świadkami nieustannej walki bystrego umysłu z ułomnym ciałem. Towarzyszymy mu w jego dojrzewaniu i związanymi z tym okresem problemami, jak choćby pierwsza miłość. Jesteśmy w końcu obecni także w jego życiu w ośrodku dla niepełnosprawnych umysłowo, gdzie w końcu mur milczenia zostaje zburzony.

Chce się żyć to cudowna opowieść - wzrusza, bawi i przede wszystkim daje nadzieję. Po przeczytaniu, każdy problem, który często urasta w naszych oczach do rangi tragedii, wydaje się błahy, w porównaniu z życiem w milczeniu. Historia Mateusza daje siłę do zmagań z własnymi przeciwnościami. Zachęca, by się nie poddawać i, jak Mateusz, powtarzać "dobrze jest!".

Polecam gorąco zarówno książkę, jak i film. Jest to jedna z tych historii, o których nigdy nie zapomnicie.

Moja ocena: 8/10


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Chce się żyć"
Autor: Maciej Pieprzyca
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wyd.: 2013
Stron: 256
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 34,90 zł

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.