piątek, 7 września 2018

Alienista – Caleb Carr

Kilka miesięcy temu swoją premierę w Netflixie miał serial Alienista powstały na motywach powieści Caleba Carra. Zanim w ogóle włączyłam pierwszy odcinek, musiałam przeczytać książkę. Zapowiadała się naprawdę ciekawie. A jak było w rzeczywistości?

W swojej powieści autor przenosi nas do Nowego Jorku roku 1896, gdzie ktoś w brutalny sposób morduje młodych chłopców uprawiających prostytucję. Ofiarami makabrycznych zbrodni padają głównie młodzi imigranci, żyjący na marginesie i utrzymujący się z tak niegodziwego procederu, dlatego też szeregowi policjanci nieszczególnie przykładają się do odnalezienia sprawcy. Śledztwo w tej sprawie, na prośbę komendanta policji, Theodore'a Roosevelta, wszczyna Laszlo Kreizler, ceniony alienista, którego dzisiaj moglibyśmy określić mianem profilera, bądź psychopatologa.
Kreizler montuje ekipę, wraz z którą ma zamiar doprowadzić śledztwo do końca. W jej skład wchodzą: zdolna i ambitna Sara Howard – sekretarka Roosevelta oddelegowana przez niego do pomocy w śledztwie i pierwsza kobieta w nowojorskiej policji; John Moore – dziennikarz i wnikliwy obserwator wydarzeń roku 1896, z perspektywy którego śledzimy całą powieść; bracia Isaacson, Marcus i Lucius, zdolni śledczy i prawdziwi specjaliści od nowatorskich metod śledczych. Pod wodzą Kreizlera, którego cechuje niezwykła inteligencja i wnikliwość, zespół ten stara się rozgryźć mordercę. By to zrobić, muszą go poznać, zrozumieć jego psychikę i motywację.

Akcja powieści nie należy do dynamicznych, więc jeśli szukacie tutaj czegoś, co zafunduje Wam trzymającą w napięciu jazdę bez trzymanki, srogo się zawiedziecie. Nie znajdziecie tutaj brawurowych pościgów czy efektownych wybuchów. To jednak nie czyni tej powieści nudną. Brak dynamicznej akcji niewątpliwie wynagradzają inne elementy książki, które świadczą o jej wartości.
Jednym z nich jest jej klimat. Caleb Carr świetnie oddał atmosferę schyłku XIX wieku oraz tło historyczne powieści. Rewelacyjnie odmalował Nowy Jork tamtych lat, nie starając się niczego ułagodzić. Na stronach powieści spotkacie postacie historyczne, spośród których najwyraźniej swoją obecność zaznacza Theodore Roosevelt, który w istocie był w 1896 roku komendantem nowojorskiej policji.

O wartości Alienisty świadczy także zmyślnie uknuta intryga. Śledztwo prowadzące do rozwiązania zagadkowych morderstw jest złożone, a to czyni jest naprawdę interesującym. Stosując najróżniejsze techniki, czasem wręcz z pogranicza fantazji, zespół Kreizlera nie ustaje w wysiłkach, by posunąć śledztwo naprzód i odnaleźć winnego śmierci chłopców.

Tym jednak, co najlepiej świadczy o wartości Alienisty, jest jego warstwa psychologiczna. Laszlo przekonany jest o tym, że na to, kim człowiek staje się jako dorosły, wpływ ma wszystko, co przeżył jako dziecko, szczególnie jeśli przeżycia te były traumatyczne. Uważa, że kluczem do zrozumienia przestępcy i zgłębienia jego psychiki jest poznanie jego dzieciństwa. Tym właśnie tropem podąża jego zespół.  Śledczy starają się okryć, kim był morderca, co przeżył, by móc wyeliminować jak najwięcej podejrzanych i odnaleźć prawdziwego sprawcę zbrodni. Tworzenie jego portretu psychologicznego, układanie pozornie niezwiązanych ze sobą elementów w jedną całość, próba wejścia w umysł mordercy – tym właśnie ujęła mnie ta książka. Rozkłada ona ludzką psychikę na części i jest świetnym stadium ludzkich wynaturzeń.

Alienista to rewelacyjna powieść. Pokazuje ona początki współczesnej kryminologii i profilowania sprawców. Uwielbiam tego typu książki, które pokazują początki czegoś, co obecnie wydaje nam się czymś zwykłym i codziennym. Uwielbiam, kiedy autor książki zabiera mnie w podróż, która nie tylko zapewnia mi rozrywkę płynącą z lektury, ale także czegoś potrafi nauczyć. Taki jest właśnie Alienista. I choć powieść nie należy do krótkich, napisana jest tak ciekawie, że w ogólnie nie odczułam jej objętości. Zatonęłam w niej i nie chciałam, by skończyła się zbyt szybko, a to chyba o czymś jednak świadczy.

Jeśli lubicie powieści z historią w tle oraz takie, które ukazują różne oblicza ludzkiej psychiki, a przy tym nie przeszkadza Wam niespieszne tempo akcji, Alienista jest dla Was. Zdecydowanie polecam!


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Alienista"
Autor: Caleb Carr
Tytuł oryginalny: "The Alienist"
Tłumaczenie: Zuzanna Naczyńska
Seria: Dr Lazlo Kreizler – tom I
Wydawnictwo: Rebis
Rok wyd.: 2018
Stron: 544
Oprawa: e-book
Cena okładkowa: 33,90 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.