poniedziałek, 12 marca 2018

Zbrodnie i skandale na królewskich dworach – Leslie Carroll

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po książki, dzięki którym mogę powiększyć swoją wiedzę na temat tego, jak wyglądało kiedyś życie różnych warstw społecznych. I choć chętniej wybieram pozycje, które odkrywają sekrety życia zwykłych ludzi, moje zainteresowanie mogą wzbudzić także te publikacje, które poświęcone są kręgom władzy – wystarczy tylko ciekawe ujęcie jakiegoś tematu i od razu mam ochotę takową pozycję przeczytać. W ten sposób moją uwagę zwróciła książka Zbrodnie i skandale na królewskich dworach, która odkrywa losy kilku bohaterów jednych z najbardziej mrocznych kart dziejów.

W swojej książce Leslie Carroll przedstawia życiorysy dwunastu postaci, które niechlubnie zapisały się na kartach historii. Intryganci, którzy dla zdobycia lub utrzymania władzy zdolni byli do wszystkiego, uwodziciele i lubieżnicy, którzy za nic mieli obowiązujące normy moralne, utracjusze, którzy trwonili skarb państwa, bestie w ludzkiej skórze, które bez mrugnięcia okiem wymordowały tysiące ludzi, chorzy psychicznie, którzy mogli stanowić zagrożenie dla stabilności państwa – takie właśnie grzechy sprawiły, że tych dwanaście postaci z koronowanych kręgów znalazło się w tej publikacji.
Wład Palownik, znany także jako Drakula, nabijał wrogów na pal i stosował najwymyślniejsze tortury. Ryszard III po śmierci brata był podejrzewany o zamordowanie jego dwóch małych synów, którzy stali na jego drodze do tronu. Car Rosji, Iwan IV Groźny, jednym rozkazem zdolny był wymordować całe wioski, zabijał wrogów, ale i przyjaciół, kiedy tylko zwątpił w ich lojalność. Hrabina Elżbieta Batory wierzyła w to, że zachowa młodość, kąpiąc się w krwi dziewic. Książę Albert Wiktor uważany był za ociężałego umysłowo i podejrzewany o korzystanie z usług męskich prostytutek. Paulina Bonaparte rozwiązłością gorszyła wszystkich, nawet swojego brata Napoleona. To tylko część bohaterów tej książki.

Władza deprawuje, a ta publikacja jest tego najlepszym przykładem. Ludzie sprawujący władzę mogą więcej, mają więcej praw i ogromne wpływy. Granica między tym, co jeszcze uchodzi władzy, a co już jest jej nadużyciem, jest bardzo cienka, a przekroczenie jej jest bardzo łatwe. Zbrodnie i skandale na królewskich dworach to historie ludzi, którzy przekroczyli tę granicę, nie oglądając się za siebie. To historie ludzi, dla których nie było żadnej świętości i którzy zdolni byli zapłacić każdą cenę za to, by osiągnąć swój cel, jaki by on nie był.
Leslie Carroll opisuje w niej całe życiorysy wybranych przez nią postaci – od narodzin do śmierci. Uporządkowane są chronologicznie – od postaci żyjących najwcześniej do tych najbardziej współczesnych. Autorka pokazuje ich życie z ogromną wnikliwością, nie oszczędzając szczegółów, nawet tych najbardziej brutalnych i obrazowych. Snując historie członków rodów królewskich, stara się dociec, co sprawiło, że koleje ich losów obrały taką, a nie inną ścieżkę. Analizuje czynniki, które mogły mieć wpływ na to, że ludzie ci zeszli na drogę zła i moralnego upadku, a opowieść tę wzbogaca o historyczne źródła – fragmenty listów, kronik, szczegółowych biografii czy, później już, artykułów prasowych – które to wszystko uwiarygadniają.

Na kartach tej książki znalazłam postacie, o których kiedyś już słyszałam, oraz takie, których jeszcze nie znałam. Zdecydowanie lepiej czytało mi się o tych, które chociaż w niewielkim stopniu były już mi znane, ale i wśród tych mniej mi znanych, w zależności od tego, czym dana osoba zasłużyła sobie na miejsce w tej książce, zdarzały się ciekawsze życiorysy. Najmniej interesujące w mojej ocenie historie poświęcone były intrygantom, którzy na wszelkie sposoby kombinowali nad tym, jak objąć władzę lub utrzymać ją w swoich rękach. Gubiłam się wówczas pod natłokiem nazwisk, dat i wymyślnych posunięć, które miały umożliwić im osiągnięcie celu. Najciekawszymi okazywały się te historie najbardziej mroczne i szokujące, ukazujące zepsucie moralne i okrucieństwo koronowanych głów. Te opowieści wzbudzały we mnie najsilniejsze emocje,  szokowały rozpasaniem seksualnym możnych, wstrząsały ogromem cierpienia zwykłych ludzi i przerażały bestialstwem ich oprawców.

Zbrodnie i skandale na królewskich dworach to książka niewątpliwie ciekawa. To szokujące świadectwo zuchwałości władców i członków rodzin królewskich, dla których nie istniały żadne nieprzekraczalne granice. Tego typu publikacje, mam takie wrażenie, są niekiedy bardziej wstrząsające od literatury beletrystycznej, bo czytając je ma się świadomość, że każde okrucieństwo w nich opisane miało kiedyś miejsce naprawdę, wywołało kiedyś prawdziwe ludzkie cierpienie i jest świadectwem przerażającej prawdy, a nie wytworem wyobraźni autora. Choć lektura takich książek często nie jest łatwa, warto po nie sięgać, by przekonać się, do jakich podłości zdolny jest człowiek i wynieść z tego lekcję. Bo ci, którzy nie znają swojej historii, skazani są na jej powtarzanie.

Komu poleciłabym tę książkę? Wielbicielom historii, ciekawostek, mrocznych i pikantnych smaczków literackich, którym niestraszne są teksty pełne faktów, dat, nazwisk, miejsc i wydarzeń. Jeśli interesują Was takie klimaty, to jest to pozycja dla Was.


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Zbrodnie i skandale na królewskich dworach"
Autor: Leslie Carroll
Tytuł oryginalny: "Royal Pains. A Rogues' Gallery of Brats, Brutes and Bad Seeds"
Tłumaczenie: Anna Rajca-Salata
Wydawnictwo: Muza
Rok wyd.: 2018
Stron: 416
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 39,90 zł


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję agencji Business&Culture oraz wydawnictwu Muza.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.