środa, 16 listopada 2016

10 powodów, dla których warto oglądać serial „Outlander”

Uwielbiam serial Outlander. To jeden z lepszych seriali, jakie kiedykolwiek oglądałam i cieszy mnie, kiedy coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z Claire i Jamiem. Jeśli nie znacie jeszcze Outlandera, po prostu musicie go poznać. Dlaczego? Istnieje co najmniej 10 powodów, dla których warto to zrobić.

1. Interesująca fabuła
Niedługo po zakończeniu II wojny światowej pielęgniarka Claire Randall spędza w Szkocji drugi miesiąc miodowy ze swoim mężem, Frankiem. Podczas samotnej wycieczki trafia do kamiennego kręgu, który przenosi ją do XVIII wieku, gdzie trafia w sam środek lokalnych potyczek między szkockimi góralami a brytyjskimi dragonami. Grupa Szkotów, biorąc ją za szpiega, zabiera ją ze sobą. Claire wkrótce będzie musiała odnaleźć się żyć w nowej, zupełnie obcej rzeczywistości i za wszelką cenę znaleźć sposób, żeby powrócić do swoich czasów. Może to nie być jednak łatwe, gdy na jej drodze stanie przystojny rudowłosy Szkot, James Fraser.
Zderzenie podejścia do życia XX-wiecznej kobiety z realiami życia w XVIII wieku, gdzie pozycja kobiet pozostawiała wiele do życzenia, to genialny pomysł na fabułę. Warto oglądać, żeby zobaczyć, co z tego wyniknie.


2. Romans
Nie ukrywajmy, romans odgrywa tutaj kluczową rolę. Claire jest rozdarta między miłością do Franka, który pozostał w XX wieku, a rodzącym się powoli uczuciem do Jamiego. Którego z nich ostatecznie wybierze? Warto oglądać, żeby się o tym przekonać.


3. Sam Heughan
Sam pasuje do roli Jamiego wręcz idealnie. Uroczy, zawadiacki uśmiech, uwodzacy, męski głos, badawcze spojrzenie błękitnych oczu, burza miedzianych, rozwichrzonych loków, silne i umięśnione ciało. Nie brakuje widoków, które ucieszą kobiece oko. ;) Sam wciela się w postać Jamiego tak dobrze, iż powiedzieć mozna, że w Outlanderze nie gra on Jamiego. On jest Jamiem. I tak genialnie wygląda w kilcie. :) Dla Sama zdecydowanie warto oglądać ten serial.


4. Szkocki akcent
Jeśli sądzicie, że brytyjski akcent jest seksowny, poczekajcie, aż usłyszycie twardy, szkocki akcent. Jeżeli zastanawiacie się, czy oglądać serial z napisam, czy z lektorem, zdecydowanie polecam napisy. Ten akcent trzeba słyszeć bez żadnych przeszkód w postaci lektora. 
Ogromny atutem serialu jest także język gaelicki, którym posługują się Szkoci. Gwarantuję, że zakochacie się w tym, jak Jamie wymawia słowo "Sassenach" (filmik powyżej). Dla tego akcentu również warto oglądać ten serial.


5. Muzyka
Czołówka Outlandera rozbrzmiewa dźwiękami przepięknej piosenki. Zresztą posłuchajcie sami:
Nie tylko jednak ta piosenka urzeka swoim pięknem. Cały serial przepełniony jest cudownym tłem muzycznym, w którym dominują szkockie klimaty. Ja się w niej zakochałam i słucham tej muzyki bardzo często. Dla niej także warto oglądać ten serial.


6. Widoki
Serial nagrywany jest w niezwykle urokliwych lokalizacjach. Majestatyczne górskie widoki, rozległe wrzosowiska, magiczne leśne zakątki czy też niezmierzone połacie zielonych łąk ukrytych między górami – szkocka przyroda zachwyca swoim urokiem. Bardzo pewne, że po obejrzeniu serialu sami zapragniecie pojechać do Szkocji, by zobaczyć to na własne oczy. Sceny rozgrywane we wnętrzach potrafią zachwycać równie mocno. Dla tych widoków również warto oglądać ten serial.


7. Humor
Również humoru nie brakuje w Outlanderze. Czy to za sprawą przekomarzania się gównych postaci, czy za sprawą sarkastycznego poczucia humoru Claire, czy też dzięki postaciom drugoplanowym, jak Angus, Rupert czy śmiertelnie poważny Murtagh, nieraz roześmiejecie się, oglądając Outlandera. Dla humoru także warto oglądać ten serial.


8. Historia w tle
Zanim nie sięgnęłam po serial i przede wszystkim książki, na podstawie których nakręcono Outlandera, nie miałam żadnego pojęcia o historii Szkocji. Nie wiedziałam nic o bitwie pod Culloden, która była początkiem końca szkockich klanów i ich tradycji. Nie rozumiałam wcześniej dążeń Szkocji do odłączenia się od Wielkiej Brytanii. Teraz to rozumiem. Warto oglądać ten serial, żeby zrozumieć historyczny kontekst tej kwestii.


9. Życie w XVIII wieku
Uwielbiam programy i filmy, które pokazują życie w dawno minionych epokach. Diana Gabaldon, pisząc serię Obca, sporą uwagę poświęciła temu, by jej opowieść była wiarygodna. W drobnych szczegółach opisuje stroje, zwyczaje, potrawy, obrzędy, wierzenia i tego typu rzeczy. To znalazło swoje odzwierciedlenie także w Outlanderze. Uczta, polowanie, przysięga wierności przywódcy klanu, sposoby leczenia – to wszystko i wiele więcej możecie zobaczyć na ekranie. Warto oglądać ten serial, by zobaczyć życie w XVIII wieku.


10. Wierność książce
Książkę zaczęłam czytać, mając za sobą kilka odcinków serialu, a teraz czytam już czwarty tom. Choć pewne niewielkie zmiany w stosunku do książki istnieją, to mimo wszystko jest to serial bardzo wierny książkowemu pierwowzorowi. Sądzę, że bez znaczenia jest, czy sięgniecie najpierw po książkę, a potem po serial, czy też najpierw obejrzycie serial, a potem sięgniecie po książkę, będziecie zadowoleni, bo obie te wersje świetnie się uzupełniają. Dla tej wierności książce równeż warto oglądać Outlandera.


No i tak wygląda 10 powodów, dla których warto zacząć oglądać serial Outlander. Brzmi zachęcająco? :) Do tej pory nakręcono dwa sezony. Drugi jest chyba jeszcze bardziej emocjonalny, niż sezon pierwszy. Trwają prace nad trzecim sezonem, którego spodziewać możemy się najprawdopodobniej w kwietniu przyszłego roku. Ja nie mogę sie go doczekać. :)
A Wy, oglądacie Outlandera? Zgodzicie się, że dla tych powodów warto go oglądać? A może coś dodalibyście od siebie? Zapraszam do komentowania! :)
Do zaczytania,


źródło zdjęć: starz.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.