czwartek, 20 lipca 2017

Baśnie osobliwe – Ransom Riggs

Kiedy już po premierze ostatniego tomu trylogii Osobliwego domu pani Peregrine jej miłośnicy pytali wydawnictwo Media Rodzina o to, czy będą w Polsce wydane Baśnie osobliwe, będące dodatkiem do tej osobliwej serii, padała odpowiedź, że wydania tej książki wydawnictwo nie planuje. Ogromnym więc zaskoczeniem stała się wiadomość, jaka pojawiła się w okolicach marca, że jednak polscy fani przygód osobliwych dzieci doczekają się wydania owej książeczki. Co zatem znajdą oni w jej środku?

Baśnie osobliwe to książka, którą na pewno znają wszyscy ci, którzy przeczytali trylogię Osobliwego domu pani Peregrine Ransoma Riggsa, bowiem pojawia się ona właśnie na kartach tej trylogii i pełni tam całkiem istotną rolę. To skarbnica wiedzy na temat dziedzictwa osobliwości i jednocześnie swoisty przewodnik niezbędny w misji ratowania ymbrynek. Cieszę się, że Ransom Riggs pokusił się o to, by „wyjąć” Baśnie osobliwe z kart powieści i podarować je swoim fanom. W ten sposób coś, co było jedynie fikcją literacką, zyskało namacalny wymiar, czytelnicy zaś otrzymali na własność kawałeczek osobliwego świata.

Książka wydana jest tak, jakby jej autorem był nie Ransom Riggs, lecz Millard Nullings, niewidzialny chłopiec z Osobliwego domu pani Peregrine. Zawierająca osobliwe informacje karta redakcyjna z początku książki oraz jej przedmowa autorstwa Millarda mają uwiarygodnić tę koncepcję. Same baśnie są niejednokrotnie także opatrzone jego komentarzami.

Baśnie osobliwe to zbiór dziesięciu opowieści. To historie pełne magii, często mroczne, jak cała trylogia Osobliwego domu. Wśród baśni znajdziecie takie, które opisują początki świata osobliwości, jak choćby historia narodzin pierwszej ymbrynki i powstania pierwszej pętli czasowej. Baśnie osobliwe w jednej kwestii nie różnią się jednak niczym od dobrze znanych nam baśni. Płyną z nich przesłania, które każdy słyszał nie raz. Piętnują ludzkie wady, jak chciwość, nieposłuszeństwo czy mściwość, a chwalą zalety, jak skromność, poświęcenie czy dobroć. Złe uczynki spotyka w nich zasłużona kara, dobre zaś zostają nagrodzone. Baśnie osobliwe ponadto pokazują, że nie ma niczego złego w byciu innym, nomen omen osobliwym, a najważniejsze jest to, co mamy w środku, gdyż tam kryje się prawdziwe piękno. To zbiór porywających historii, wśród których każdy znajdzie swojego faworyta.

Książka zachwyca swoją niewątpliwą urodą. Wydana została w twardej oprawie i na wysokiej jakości papierze. Okładkę ozdabia złoty, mieniący się rysunek gałęzi, w której pnącza wplecione są elementy pojawiające się w baśniach. Książka jest także równie elegancka wewnątrz. Strony często ozdobione są złoto-czarnymi rysunkami. Każda z baśni zawiera na początku ilustrację jakiejś sceny w niej opisanej. Ich autorem jest Andrew Davidson. Poniżej kilka zdjęć z wnętrza książki:


Baśnie osobliwe to pozycja przede wszystkim dla fanów trylogii Osobliwego domu pani Peregrine, którzy po jej przeczytaniu cierpią na niedosyt osobliwości. Książka ta będzie na pewno wyjątkową ozdobą Waszej biblioteczki. Ale czy osoby, które nie czytały wcześniej trylogii Ransoma Riggsa, mogą po nią sięgnąć? Sądzę, że tak, choć nie gwarantuję, że się w nich odnajdą. Może jednak ta książka skłoni je, by to nadrobić. Polecam!


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Biblioteka dusz"
Autor: Ransom Riggs
Tytuł oryginalny: "Tales of the Peculiar"
Tłumaczenie: Piotr Szymczak
Seria: Pani Peregrine – dodatek do serii
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wyd.: 2017
Stron: 190
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: 29,90 zł


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.