piątek, 26 lutego 2016

Lato Muminków – Tove Jansson

Seria Muminków cały czas stoi na mojej półce niedokończona, stwierdziłam więc, że wypadałoby trochę ruszyć z nią z miejsca. Tym razem kolej przyszła na tom piąty, czyli Lato Muminków. Jakie tym razem czekają na nas przygody?

W Dolinie Muminków nastało lato. Muminek tęskni za Włóczykijem, który nadal nie powrócił po zimowych podróżach. Lato jest wyjątkowo gorące tego roku, a wszystko za sprawą wulkanu, który niedawno się zbudził. Wkrótce trzęsienie ziemi sprawia, iż do Doliny nadciąga ogromna fala, powodując powódź. Kiedy woda podnosi się jeszcze bardziej, Muminki wraz z Migotką, Mimblą i Małą Mi oraz uratowanymi stworzonkami, Bufką i Homkiem, zmuszeni są ewakuować się. Schronienie znajdują w niezwykłym pływającym domu. Wkrótce poznają Emmę, która uświadamia im, że trafili do teatru...

Z tego, co pamiętam, kiedy oglądałam Muminki w dzieciństwie, odcinki z pływającym teatrem były jednymi z moich ulubionych. Bardzo przyjemnie było zapoznać się z książkowym pierwowzorem tych przygód. Tove Jansson jak zawsze stworzyła ciepłą, pełną humoru opowieść, która może uczyć i bawić dzieci, a dorosłym zapewnić podróż do czasów dzieciństwa. Sympatyczne Muminki nie tracą ducha nawet w trudnych sytuacjach i zawsze służą pomocą, nikogo nie zostawią w potrzebie. Zawsze także potrafią rozróżnić rzeczy ważne i ważniejsze - cóż tam zalany dom, problemem jest to, jak w tej sytuacji napić się kawy? ;)
W tej części przygód Muminków pojawiają się dobrze znane, jak i całkiem nowe postacie. Tove Jansson rozdziela i splata ich losy na nowo. Wreszcie całkiem sporo jest Małej Mi. Ta mała, zadziorna istotka często daje odczuć wszystkim siłę swojego charakteru. Trochę brakuje natomiast Ryjka, którego w tej części po prostu nie ma. W obliczu niezwykłych przygód możemy poznać zupełnie nowe twarze niektórych postaci, jak chociażby opiekuńczą stronę Włóczykija.
Lato Muminków to książeczka, która, poza rozrywką, ma dla dzieci także spore walory edukacyjne. Mali odbiorcy wprowadzani są w świat teatru, mogą nauczyć się związanych z nim pojęć i ich definicji, poznają również pewne teatralne przesądy, a także przekonają się, że nie tak łatwo napisać sztukę.

Jak zawsze, oczywiście, także i ta część przygód Muminków jest bogato ilustrowana rysunkami autorstwa Tove Jansson. Kilka spośród nich możecie zobaczyć poniżej:

Moja ocena: 8/10

Do Muminków zachęcać chyba nie trzeba. Te przeurocze stworki odkryją przed Waszym dzieckiem świat niezwykłych przygód i prawdziwych przyjaźni, a przed Wami zapomniany świat dziecięcych wspomnień.

A już teraz zapraszam Was na jutro, z samego rana możecie spodziewać się całkiem nowej porcji polecajek. Będzie smakowicie! :)
Zaczytanego wieczora,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Lato Muminków"
Autor: Tove Jansson
Tytuł oryginalny: "Farlig midsommar"
Tłumaczenie: Irena Szuch-Wyszomirska
Seria: Muminki - tom 5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wyd.: 2014
Stron: 176
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: 24,90 zł

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.