niedziela, 7 maja 2017

13 powodów – Jay Asher

Od kiedy tylko na Netflixie pojawił się serial 13 powodów, miałam ochotę zabrać się za jego oglądanie. Zastanawiałam się, czy nie złamać swojej zasady, że najpierw książka, dopiero potem film. Serial kusił strasznie, ale nie dałam się, przeczytałam książkę. Było warto.

Clay Jensen, uczeń liceum, dostaje tajemniczą paczkę. Wewnątrz starego pudełka po butach znajduje siedem kaset magnetofonowych, których kolejne strony oznaczone są numerami od 1 do 13. Kiedy włącza pierwszą z kaset, przeżywa szok. Taśmy nagrała jego szkolna koleżanka Hannah Baker, która niedawno popełniła samobójstwo. Istnieje trzynaście powodów, przez które to uczyniła. Każdy z powodów to jedna z osób, które słuchają tego nagrania. Hannah ustaliła dwie zasady. Pierwsza: wysłuchaj kaset i żyj z tym, co na nich usłyszysz. Druga: przekaż je dalej, bo inaczej świat dowie się, co uczyniłeś. Clay jest przerażony. Nie ma sobie nic do zarzucenia. Ale czy na pewno? Co takiego zrobił, że znalazł się na taśmach? Kto jeszcze został ich bohaterem i czym zawinił? Czegokolwiek Clay dowie się z nagrań, jednego jest pewien – potem już nic nie będzie takie samo.

Muszę przyznać, że pomysł na fabułę jest naprawdę ciekawy. Od samego początku tajemnica kaset rodzi wiele pytań. Co Hannah przeżywała w szkole, że została doprowadzona do ostateczności? Jaką rolę w jej życiu odegrał Clay? Kim są pozostali „bohaterowie” taśm i co mają na sumieniu? Ciekawość i chęć poznania odpowiedzi na te pytania nie pozwalały mi oderwać się od książki.

Przesłuchując kasety, Clay bardzo emocjonalnie przeżywa spowiedź Hannah. Zachodzi w głowę, co takiego mógł zrobić, że znalazł się na tej przerażającej liście. Czytając, w pewnym stopniu dzieliłam jego uczucia. Zżerała mnie ciekawość, kogo dotyczyła będzie kolejna ze stron kaset. Z nagrań wyłaniali się kolejni bohaterowie szkolnego dramatu, ujawniając swoje brudne sekrety i oblicze tak różne od tego, jakie Clay znał na co dzień, uświadamiając mu, jak wielu osób tak naprawdę nie zna. Poznając szokującą prawdę, zastanawiałam się, co jeszcze wyjdzie na jaw, a wierzcie mi, pewne rzeczy okazały się naprawdę mocne. W napięciu oczekiwałam także na to, kiedy na kasecie pojawi się Clay i kiedy wreszcie poznam jego sekret.

13 powodów to dosyć przygnębiająca powieść. Od początku wiesz, że nie ma mowy o happyendzie, bo w końcu Hannah się zabiła. Clay, choćby bardzo chciał, nie jest w stanie nic zrobić, by zapobiec katastrofie, bo ta się już wydarzyła. Może tylko obserwować efekt kuli śnieżnej – jak coraz to kolejne rzeczy nawarstwiały się, kumulowały, aż doprowadziły Hannah do ostateczności i zmusiły ją do odebrania sobie życia. Ta bezsilność Claya jest przytłaczająca. 13 powodów to powieść ciężka gatunkowo, ale w końcu czy można napisać lekką książkę o samobójstwie?

13 powodów, to książka, która zmusza do refleksji. Przede wszystkim każe się zastanowić nad tym, jak traktujemy inne osoby. Nigdy nie wiemy, co przeżywa dana osoba, jakie ma problemy, w jakim stanie psychicznym się znajduje. Coś, co dla nas może być błahostką, niewinnym żartem, drobną złośliwością dla kogoś innego może być czymś, co przepełni czarę goryczy. Ta powieść każe postawić się na miejscu innej osoby i pomyśleć, zanim coś powiesz czy zrobisz. W dzisiejszych czasach tak przepełnionych głupim hejtem 13 powodów jest jak dzwonek alarmowy. Jeśli za sprawą tej powieści ktoś zmieni swoje podejście, zastanowi się „hej, a może jednak nie warto zachowywać się jak dupek”, to będzie to ogromny sukces autora. Uważam, że ta książka powinna trafić w ręce jak największej liczby nastolatków i nie tylko ich.
Swoją powieścią Jay Asher zwraca uwagę nie tylko na to, jak traktujemy innych. Ta książka pokazuje, że być bardziej uważnym, spostrzegawczym, by móc dostrzec subtelne sygnały, iż ktoś ma problemy i nie radzi sobie z nimi samemu.

13 powodów to powieść, po którą naprawdę warto sięgnąć, bo choć niewątpliwie trudna i przygnębiająca, jest także bardzo pouczająca. To powieść, która ma uwrażliwić, pobudzić empatię i dać ważną lekcję. Zdecydowanie polecam!
Do zaczytania,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "13 powodów"
Autor: Jay Asher
Tytuł oryginalny: "Thirteen Reasons Why"
Tłumaczenie: Aleksandra Górska
Wydawnictwo: Rebis
Rok wyd.: 2017
Stron: 272
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 35,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.