poniedziałek, 4 lipca 2016

PRZEDPREMIEROWO: Podniebny lot – R.K. Lilley

Na rynku wydawniczym pojawia się sporo powieści erotycznych. Jedne z nich są lepsze, inne gorsze. Jest w czym wybierać. Niełatwo jednak o taką, która byłaby absolutnym powiewem świeżości. Znacznie częściej natrafić możemy na takie tytuły, które wykorzystują dobrze znane już motywy. Do której z tych grup zalicza się Podniebny lot? O tym właśnie dzisiaj Wam opowiem.

Bianca jest stewardessą pracująca w pierwszej klasie. Podczas jednego z lotów jej uwagę zwraca nieziemsko przystojny i bajecznie bogaty pan Cavendish. Mężczyzna nie ukrywa, że jest dziewczyną zainteresowany. Nie zamierza jednak bawić się w randki. James ma dosyć specyficzne preferencje – ostry, sadomasochistyczny seks. Bianca zawsze stroniła od mężczyzn i związków, ale mimo to, nie bez pewnych wątpliwości, zgadza się iść z nim na pewien układ. Czy jednak uda im się oddzielić seks od uczuć? O tym przeczytacie w Podniebnym locie.

Jeśli widząc taki zarys fabuły pomyśleliście sobie, że powieść R.K. Lilley brzmi jak Grey, macie rację. On jest bardzo bogaty, ona na każdego dolara musi wytrwale pracować. Ona jest dziewicą, a on fanem BDSM. Ona stroni od alkoholu, ale kiedy postanawia się wyluzować i upija się, on przybywa jej na ratunek i opiekuje się pijaną do samego rana. Podobieństw jest naprawdę sporo. Autorka jednak nie poprzestała na samym Greyu. Mocno zaczerpnęła także z serii o Crossie – Bianca ma przyjaciela o odmiennej orientacji seksualnej, blisko którego miesza i ma z nim wspólną, bolesną przeszłość. Traumatyczne przeżycia bohaterów, demony przeszłości, które chcą dorwać Biancę – to wszystko gdzieś już czytałam. Powieść R.K. Lilley to, co muszę przyznać z bólem serca, dzieło mocno wtórne i tylko otoczka, w jaką autorka wtłoczyła tę opowieść, zdaje się być w miarę świeża.

Kiedy powieść erotyczna skupia się na układach opartych na seksie, zwykle to bohaterka jest tą, która zaczyna angażować się emocjonalnie. W przypadku Podniebnego lotu to jednak Bianca cały czas stara się ostudzać tę relację i nie otwierać się przed Jamesem. Ten natomiast, choć zastrzegał, iż nie bawi się w związki, zaczyna być tą bardziej zaangażowaną stroną. Gdzieś rozmywa się jego wizerunek bezwzględnego pana trzymającego na wodzy swoje emocje. Przez to sympatię w czytelniczce znacznie łatwiej wzbudzić może bohater, aniżeli bohaterka powieści. Niecodzienna relacja Jamesa i Bianci rozwija się dynamicznie. Czasami miałam aż wrażenie, że wszystko dzieje się zbyt szybko. Od samego początku Cavendish chce mieć nad dziewczyną władzę, a im dalej, tym więcej jej przestrzeni życiowej pragnie zagarnąć we władanie.

Sceny erotyczne, których w powieści jest całkiem sporo, nie oczarowały mnie zbytnio. Wydaje mi się, że autorce co nieco brakuje w tej kwestii warsztatu. Czytając opisy łóżkowych igraszek bohaterów, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że brakuje w nich finezji  i wydają się być mechaniczne.

Choć w wielu aspektach akcja powieści toczy się dosyć przewidywalnie, to jednak ostatnie sto stron, czego się nie spodziewałam, wzbudziło moją ciekawość. Zakończenie Podniebnego lotu sprawiło, iż chętnie sięgnęłabym po kolejną część, by przekonać się, jak dalej potoczyły się losy tej dwójki. I choć domyślam się jaki będzie finał tej historii, to jednak ciekawa jestem, w jaki sposób do niego dojdzie.

Jedna uwaga na koniec: moja ocena jest spowodowana tym, iż kilkanaście powieści tego gatunku już za mną i coraz trudniej jest mi odnaleźć coś, czego wcześniej bym nie znała. Jeśli nie czytałaś zbyt wielu powieści erotycznych, nie znasz Greya i Crossa, to Podniebny lot może Ci się spodobać. Książka spodoba Ci się także, jeśli poszukujesz czegoś bardzo do Greya zbliżonego. Jeśli jednak, tak jak ja, zaczytujesz się w tego typu powieściach i liczysz na coś odkrywczego, to raczej niewiele Cię tutaj zaskoczy.

MOJA OCENA: 5/10

Jeśli poszukujecie powieści, która zawiera elementy BDSM lub zakochałyście się w Greyu i poszukujecie czegoś podobnego, Podniebny lot jest stworzony wprost dla Was.
Książka swoją premierę będzie miała 6 lipca 2016 r.
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Podniebny lot"
Autor: R.K. Lilley
Tytuł oryginalny: "Up In The Air"
Tłumaczenie: Olgierd Maj
Seria: W przestworzach – tom I
Wydawnictwo: Editio Red
Rok wyd.: 2016
Stron: 320
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 39,00 zł


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Editio Red.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.