sobota, 23 lipca 2016

Magisterium II: Miedziana rękawica – Cassanda Clare, Holly Black

Niedawno miałam okazję przeczytać pierwszy tom serii Magisterium pióra Holly Black i Cassandry Clare – Próba żelaza. Książka okazała się całkiem przyjemną młodzieżową fantastyką. W lipcu na rynku wydawniczym ukazał się drugi tom przygód Calluma Hunta, zatytułowany Miedziana rękawica. Z drugimi tomami serii bywa różnie – czasem przewyższają poziomem pierwszą część, czasami zaś okazują się porażką. Jak sprawa wygląda w przypadku Magisterium?

Callum po przejściu Próby Żelaza spędza letnie miesiące w swoim domu. Stosunki między nim a jego ojcem wyraźnie się popsuły. Ojciec nie może przeboleć tego, że chłopak wkroczył na drogę magii. Nie pasuje mu także towarzystwo Morda – przygarniętego przez Calla wilka ogarniętego chaosem. Kiedy chłopiec odkrywa, że ojciec zamierza zabić wilka, nie pozostaje mu nic innego, jak ucieczka z domu.
Jedynym miejscem, gdzie Callum czuje się naprawdę dobrze, jest Magisterium. Jednak nawet szkoła magii nie może zapewnić swoim uczniom bezpieczeństwa. Ktoś wykradł Alkahest – potężną broń magiczną, która zdolna jest zgładzić magów. Kiedy na jaw wychodzi fakt, iż ojciec Calla może być w tę sprawę zamieszany, chłopiec postanawia dojść do prawdy i wraz z przyjaciółmi samowolnie opuszcza szkołę.

Drugi tom Magisterium jest, moim zdaniem, zdecydowanie lepszy od tomu pierwszego. O wiele więcej się dzieje. Akcja powieści nie skupia się jedynie na nauce w szkole i nie zamyka się jedynie w jaskiniach pod ziemią. Bohaterowie skoncentrowani są na zadaniu, jakiego się podejmują, są ciągle w ruchu i zdecydowanie dążą do celu. Również tempo akcji jest bardziej dynamicznie, niż to miało miejsce w Próbie żelaza. O wiele mniej jest takich okresów, kiedy tempo spowalnia i uspokaja się. By zrealizować swoją misję, bohaterowie muszą pokonać niejedną przeszkodę. Efektowne sceny walki, widowiskowe ucieczki, sieć intryg, która oplata Calla i jego przyjaciół – tutaj nie ma miejsca na nudę.

Miedziana rękawica nie skupia się jedynie na sprawie skradzionego Alkahestu. Sporo miejsca poświęconego jest bohaterowi, który przeżywa poważne wewnętrzne rozterki. Osamotniony z trudną prawdą o sobie, którą poznał przed ukończeniem Próby żelaza, Callum walczy z myślami, które nie dają mu spokoju. Dokładnie analizuje każde swoje działanie i każdą swoją myśl, zastanawiając się, jakim czyni go to człowiekiem. Żyje w ciągłym strachu przed ujawnieniem przerażającej prawdy i konsekwencjami, jakie mogą go wówczas spotkać.

Miedziana rękawica podoba mi się także z jeszcze jednego względu. Autorki stworzyły naprawdę ciekawe postacie, a przyjaźń, jaka między nimi rodzi się i ich spaja, jest naprawdę wyjątkowa. Choć wystawiona na ciężką próbę, nadal pozostaje silna. Powieść pokazuje, jak cennym elementem w życiu jest lojalny przyjaciel, na którego zawsze można liczyć i który nigdy nie zawiedzie.

Podobnie, jak pierwszy tom, również i druga część ma dosyć niespodziewane zakończenie. Może nie jest ono aż tak szokujące, jak w Próbie żelaza, jednak nadal potrafi ono nieźle zaskoczyć.

MOJA OCENA: 8/10

Miedziana rękawica to bardzo dobra kontynuacja serii fantastycznej dla młodzieży. Jeśli pierwszy tom Wam się podobał, ten również Was nie zawiedzie. Polecam!
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Magisterium II: Miedziana rękawica"
Autor: Cassandra Clare, Holly Black
Tytuł oryginalny: "Magisterium II: The Copper Gauntlet"
Tłumaczenie: Robert Waliś
Seria: Magisterium – tom II
Wydawnictwo: Albatros
Rok wyd.: 2016
Stron: 336
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 33,90 zł


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Albatros.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.