środa, 29 listopada 2017

Zaczytane zapowiedzi – grudzień 2017

Cicho tutaj, prawda? Fakt, zniknęłam na trochę i nawet nie zauważyłam, że minęły dwa tygodnie bez żadnego wpisu. Chwilowo blog i książki zeszły u mnie na dalszy plan, stąd wziął się przestój, za który przepraszam. Czasem po prostu potrzeba chwili odpoczynku od wszystkiego. Na dzisiaj i jutro zaplanowałam posty (jutro będzie to recenzja Komisarza Pauliny Świst), ale na początku grudnia znowu zniknę na jakiś czas. Jak długi, tego jeszcze nie wiem. Muszę zatroszczyć się o zdrowie, a to wymaga czasu. Wrócę jednak na pewno. :)

Grudzień to czas, kiedy wydawnictwa zwalniają na chwilę. Niewiele wydawanych jest nowości, w końcu czytelnicy (i chyba pracownicy wydawnictw także) myślą głównie o zbliżających się świętach i Sylwestrze, więc może być trudno przykuć ich uwagę premierami książkowymi w tak zabieganym miesiącu. Co nieco jednak udało mi się wyłowić spośród grudniowych zapowiedzi. Oto mój krótki przegląd nadchodzących nowości.

Cydr z Rosie
Autor: Laurie Lee
Wydawca: Zysk i S-ka
Data wydania: 04-12-2017
--------------------------------------------
Wraz z Lauriem Lee podróżujemy w przeszłość, do czasów tuż po I wojnie światowej, do małej i ubogiej angielskiej wioski w Gloucestershire. To tam w gronie licznego rodzeństwa, pod opieką porzuconej przez męża matki, autor spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Wśród nieokiełznanej przyrody wioski Slad położonej w dolinie, odciętej od świata zewnętrznego, życie mieszkańców trwa od wieków niemal w niezmienionej formie. Autor niezwykle sugestywnie, plastycznie i z poczuciem humoru odtwarza zapomnianą już Anglię, swój raj na ziemi, który wojna i cywilizacja zniszczyły bezpowrotnie. Dzięki zapiskom powstała kronika tradycyjnego wiejskiego życia przyciągającego i zniewalającego swoim urokiem, pełnego zapachów, kolorów i dźwięków, któremu kres położyła nowoczesność.
---------------Dlaczego ta książka?---------------
Ta książka już kilka miesięcy temu miała być wydana i chyba wreszcie pojawi się na półkach w księgarniach. Kusi mnie obietnica klimatu powojennej wsi i opisów, które są ucztą dla zmysłów.
---------------------------------------------------------

Atlas tolkienowski
Autor: David Day
Wydawca: Zysk i S-ka
Data wydania: 04-12-2017
--------------------------------------------
W książce Davida Daya znajdziemy tablice chronologiczne, zestawiające najważniejsze wydarzenia z historii Śródziemia i Nieśmiertelnych Krajów czy rozmaitych królestw oraz wojen, barwne mapy ukazujące poszczególne etapy tworzenia Ardy, tablice genealogiczne ras, a także wizualizacje flory Tolkienowskiego świata. Poszczególne wydarzenia, postacie i miejsca są opisane w zwięzłych notkach, ozdobionych ilustracjami licznych autorów, znanych z wcześniejszej publikacji Davida Daya, Bestiariusza Tolkienowskiego. Przewodnik jest podzielony na osiem rozdziałów, traktujących o stworzeniu Ardy, o Nieśmiertelnych Krajach, o Śródziemiu, o królestwach Beleriandu w Pierwszej Erze, o imperium Númenoru w Drugiej Erze, o królestwach Dúnedainów w Trzeciej Erze, o wyprawie do Samotnej Góry i o wyprawie z Jedynym Pierścieniem.
---------------Dlaczego ta książka?---------------
Jeśli chodzi o twórczość Tolkiena, mam straszne tyły, ale takie książki, które zawierają w sobie całą esencję świata wykreowanego przez danego autora, zwykle przykuwają moją uwagę. :)
---------------------------------------------------------

Face Paint: historia makijażu
Autor: Lisa Eldridge
Wydawca: Znak
Data wydania: 06-12-2017
--------------------------------------------
Szminka, puder, tusz do rzęs. To z nimi zaczynamy poranki. Tak jak miliony kobiet przed nami. Makijaż nie jest nowym wynalazkiem. Jego długą i pasjonującą historię pokazuje Lisa Eldridge, światowej sławy makijażystka, rozchwytywana przez takie domy mody, jak Prada i Chloé. Wykonuje makijaż Kate Winslet, Keiry Knightley czy Emmy Watson. W książce odsłania przed nami sekrety kreowania wizerunku ikon mody od Audrey Hepburn po Madonnę i Amy Winehouse. Pokazuje, dlaczego tak wiele z nas się nimi inspiruje. Być może Ty sama malujesz oczy w taki sam sposób jak Marilyn Monroe.
Ta książka to także niesamowite opowieści o ludziach, którzy z tworzenia piękna uczynili swoją życiową misję. O twórcach współczesnego przemysłu kosmetycznego, takich jak Helena Rubinstein, Max Factor, Elizabeth Arden czy Estée Lauder.
Poznaj pełną urzekających fotografii biografię makijażu. Odkryj, skąd bierze się jego intrygujący czar, który tak nas fascynuje i pociąga.
---------------Dlaczego ta książka?---------------
Lubię makijaż i lubię książki, które opowiadają historię wytworów ludzkich rąk. Jestem bardzo ciekawa, jakież to fotografie znalazły się we wnętrzu tej pozycji.
---------------------------------------------------------

Pamiętnik księżniczki
Autor: Carrie Fisher
Wydawca: Znak
Data wydania: 06-12-2017
--------------------------------------------
Nie wszystkie księżniczki żyją w wysokich wieżach. Niektóre kręcą gwiezdne wojny.
Kiedy Carrie Fisher po latach odnalazła swój pamiętnik prowadzony podczas kręcenia pierwszych "Gwiezdnych wojen" sama była zaskoczona tym, co tam znalazła. Wydawało się, jakby pisały go dwie osoby – wrażliwa romantyczka i młoda, energiczna dziewczyna szukająca silnych wrażeń.
Dla młodziutkiej Carrie rok 1977 okazał się przełomowy. Otrzymała rolę, która na zawsze stała się jej alter ego. Po latach sama powiedziała, że księżniczka Leia to część jej osobowości. Zadurzona w filmowym partnerze – Harrisonie Fordzie spełniła swój sen i przeżyła płomienny romans z kapitanem Sokoła Millenium zarówno na jak i poza ekranem. W swojej ostatniej książce rozwiewa plotki i zdradza, co się wtedy wydarzyło.
Fisher z rozbrajającą szczerością pisze o swoim szalonym życiu w Hollywood, olbrzymich pieniądzach i cenie sławy. "Pamiętnik księżniczki" to ostatnia książka Carrie Fisher i opis jej drogi przez ciemną i jasną stronę mocy.
---------------Dlaczego ta książka?---------------
Lubię Gwiezdne Wojny i chętnie przekonałabym się, jak proces ich powstawania wyglądał z perspektywy odtwórczyni roli Lei i co ten film zmienił w jej życiu. (Nie wiedziałam, że Carrie Fisher miała romans z Harrisonem Fordem, ale trudno jej się dziwić, któż mógłby mu się oprzeć. ;) )
---------------------------------------------------------

Hatakumba w rysunkach
Autor: Henryk Sawka
Wydawca: Sonia Draga
Data wydania: 06-12-2017
--------------------------------------------
Henryk Sawka – znakomity polski rysownik i satyryk. Wnikliwy obserwator sceny politycznej i obyczajów Polaków. Ponieważ czasy, w których żyjemy, są wybitnie inspirujące, nieustannie „cierpi” na kryzys rysunkowej nadprodukcji.
Hatakumba w rysunkach to seria najnowszych prac Henryka Sawki ilustrujących życie w Polsce w ostatnich miesiącach.
Autor zebrał je skrzętnie w prosty i czytelny zbiór i oddaje w Państwa ręce, życząc dobrej zabawy.---------------Dlaczego ta książka?---------------
Mam poprzednią książkę Henryka Sawki i muszę przyznać, że bardzo trafnie i dobitnie komentuje on naszą polską rzeczywistość. Jestem bardzo ciekawa, co tym razem wziął na warsztat.
---------------------------------------------------------

Rycerz Siedmiu Królestw (wydanie ilustrowane)
Autor: George R.R. Martin
Wydawca: Zysk i S-ka
Data wydania: 11-12-2017
--------------------------------------------
Rycerz Siedmiu Królestw to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników George'a R.R. Martina i jego Gry o tron. Osadzone w świecie cyklu Pieśń Lodu i Ognia trzy minipowieści (Wędrowny rycerz, Zaprzysiężony miecz, Tajemniczy rycerz) prezentują wszystko to, co przyniosło autorowi światową sławę - fascynującą "rycerską" fabułę, nakreślone wiarygodnie psychologicznie postaci, rubaszny humor i niespodziewane zwroty akcji, a wszystko to okraszone odrobiną unoszącej się nad krainami Westeros smoczej magii.
Rycerskie turnieje, zhańbione damy, dworskie intrygi - to codzienne życie młodzieńca imieniem Dunk, który po śmierci swego rycerza wyrusza na turniej w poszukiwaniu sławy oraz honoru, nie wiedząc, że świat nie jest gotowy na przyjęcie kogoś, kto dotrzymuje przysiąg. W kolejnych częściach Dunk oraz jego kumpel Jajo (późniejszy Aegon V Targaryen, książę Westeros, król i obrońca królestwa) wmieszają się w konflikt ser Eustace'a Osgreya ze Standfast z lady Webber z Zimnej Fosy, a także przybędą na ślub lorda Ambrose'a Butterwella z Białych Murów, gdzie Dunk stanie do turnieju jako Tajemniczy Rycerz, nieświadomy prawdziwego charakteru rozgrywających się wydarzeń...
---------------Dlaczego ta książka?---------------
Nie czytałam jeszcze tej książki, choć posiadam ją w swoich zbiorach, ale mieć na półce jej ilustrowane wydanie... ach, nie odmówiłabym. :)
---------------------------------------------------------

Siostry
Autor: Laura Thompson
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
Data wydania: 13-12-2017
--------------------------------------------
Fascynująca biografia sióstr Mitford – grzesznic w tweedzie, które popijały herbatkę z mlekiem.
Najstarsza była przenikliwą pisarką o nieskazitelnych manierach. Druga była miłością brytyjskiego poety. Trzecia stała się zagorzałą faszystką, poślubioną finansowemu baronowi. Czwarta ubóstwiała Hitlera, a gdy Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Trzeciej Rzeszy, z rozpaczy usiłowała popełnić samobójstwo. Piąta była członkinią Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych i żoną bratanka Winstona Churchilla. Najmłodsza poślubiła lorda Cavendisha, zostając najsłynniejszą księżną Wielkiej Brytanii.
Siostry Mitford – Nancy, Pamela, Diana, Unity, Jessica i Deborah – dzięki swym niewiarygodnym życiorysom stały się postaciami kultowymi, których skrajne poglądy i pasje świetnie oddawały polityczne i społeczne kontrowersje okresu międzywojennego.
Stylowa historia życia sześciu sióstr wypełniona skandalami i opowiedziana po mistrzowsku przez Laurę Thompson to zdumiewająca biografia, która jest idealnym odzwierciedleniem życia angielskiej klasy wyższej przed II wojną światową.
---------------Dlaczego ta książka?---------------
Szczerze powiedziawszy, póki nie przeczytałam opisu tej książki, nie miałam pojęcia o istnieniu sióstr Mitford, ale ich ścieżki życia są tak różne, że od razu obudziło to moją ciekawość. Chętnie dowiedziałabym się o nich czegoś więcej.
---------------------------------------------------------
*****
Tak właśnie prezentują się grudniowe nowości, które udało mi się wyłowić spośród zapowiedzi. Skromnie, ale na pewno więcej pojawi się w styczniu. Czekacie na któreś z tych pozycji? A może wyczekujecie premier jeszcze innych tytułów? Zapraszam do komentowania! :)Opisy fabuły, okładki oraz daty premier pochodzą ze stron wydawców oraz empik.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.