poniedziałek, 9 października 2017

Mroczne zakamarki – Kara Thomas

Powieść Mroczne zakamarki skusiła mnie obietnicą opowieści przesiąkniętej atmosferą tajemnic z przeszłości. Lubię takie historie, dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok tej książki. Co znalazłam na jej kartach?

Dziewięć lat temu Tessa opuściła prowincjonalne miasteczko Fayette i zamieszała u babci. Choć bardzo chciała, nie udało jej się zapomnieć o pewnym wydarzeniu sprzed lat, kiedy wraz z przyjaciółką były świadkami, tak im się przynajmniej wydawało, okrutnej zbrodni. W okolicy grasował seryjny morderca określany jako „Potwór znad rzeki Ohio”, a ich zeznania doprowadziły do skazania Wyatta Stokesa, którego uznano winnym tych morderstw i osadzono w celi śmierci.
Gdyby nie poważna choroba ojca, który odsiaduje dożywocie, noga Tessy nigdy więcej nie postałaby w Fayette. Teraz jednak dziewczyna powraca do miejsca, w którym spędziła dzieciństwo, i nie potrafi dłużej ignorować pytań, które nie dają jej spokoju. Co tak naprawdę wydarzyło się przed laty? Czy jej zeznania doprowadziły do skazania niewinnego człowieka? Kluczem do rozwiązania tej zagadki może być jej siostra, z którą dziewczyna straciła kontakt krótko przed opuszczeniem Fayette. Tessa postanawia ją odnaleźć i odkryć prawdę.
Sytuacja komplikuje się, kiedy jedna z jej dawnych szkolnych koleżanek zostaje znaleziona martwa i wygląda na to, że sprawca śmierci działał w sposób podobny do „Potwora zna rzeki Ohio”. Kto stoi za jej śmiercią?

Książka zaczyna się niepozornie. Ot, zwykła, dosyć skryta dziewczyna wraca po latach do miasteczka, w którym spędziła dzieciństwo. Jej wyjazd zamknął pewien rozdział w jej życiu i pozbawił kontaktu z dotąd bliskimi jej osobami – siostrą, matką i przyjaciółką, Cassie, a jej powrót na nowo go otwiera. Dosyć szybko autorka kupiła moją uwagę. Kiedy Tessa odkryła ślad dawno niewidzianej siostry i ujawniła jej możliwe połączenie ze sprawą z przeszłości, zaczęło się robić ciekawie. Kiedy zaś zamordowana została Ariel, koleżanka Tessy z dzieciństwa, wciągnęłam się w tę powieść bez reszty.

Mroczne zakamarki to intrygująca historia, która zaciekawiła mnie całą masą zagadek do wyjaśnienia i pytań, które wymagają odpowiedzi. Co naprawdę wydarzyło się przed laty? Co stało się z rodziną Tessy? Dlaczego Cassie zupełnie się od niej odcięła po jej wyjeździe? Kto zabił Ariel? Czy jest to ta sama osoba, która była odpowiedzialna na morderstwa sprzed lat? Czy w takim razie zeznania Tessy doprowadziły do skazania niewinnego człowieka? Taka ilość pytań i chęć poznania na nie odpowiedzi nie pozwoliły mi się nudzić ani przez chwilę.

Narracja w książce prowadzona jest z punktu widzenia Tessy. To wycofana i nieśmiała dziewczyna. Często woli poświęcić czemuś więcej czasu i wysiłku, aniżeli poprosić o pomoc, dzięki czemu szybciej udałoby się jej osiągnąć zamierzony cel. Jest skryta, ale z czasem zachodzi w niej zmiana. Śledztwo w sprawie śmierci Ariel zmusza ją do współpracy z Cassie, a to sprawia, że dziewczyna zaczyna się powoli otwierać.

Tessa w swoim prywatnym śledztwie często porusza się po omacku. Starając się dociec prawdy, rozpaczliwie czepia się każdego tropu. Zdarza jej się przez to trafić w ślepy zaułek, ale mimo to dziewczyna nie poddaje się i brnie dalej, choć idzie jej to mozolnie. To muszę wyraźnie podkreślić, że tempo akcji w zdecydowanej większości książki jest dosyć wolne i niektórzy mogą dojść przez to do wniosku, że niewiele się w niej dzieje. Dopiero bliżej końca akcja nabiera rumieńców, tak więc jeśli nie jesteście fanami wolnego tempa powieści, raczej ją Wam odradzam. Kara Thomas powoli ujawnia mroczne sekrety z przeszłości, prowadząc do zaskakującego finału. W najmniejszym stopniu nie spodziewałam się takiego rozwoju wypadków. Za to zdecydowanie należą się autorce brawa.

Powieść Mroczne zakamarki jest debiutem literackim Kary Thomas i według mnie jest to debiut jak najbardziej udany. To intrygująca opowieść o sekretach, ucieczce od problemów, tajemnicach z przeszłości i szczerości, a raczej jej braku. Polecam!


Szczegółowe informacje:
Tytuł: "Mroczne zakamarki"
Autor: Kara Thomas
Tytuł oryginalny: "Darkest Corners"
Tłumaczenie: Radosław Madejski
Wydawnictwo: Akurat
Rok wyd.: 2017
Stron: 416
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 39,90 złZa możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję agencji Business&Culture oraz wydawnictwu Akurat.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.