wtorek, 8 marca 2016

7 postaci żeńskich na Dzień Kobiet

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Kobiet i z tej okazji wszystkim paniom przesyłam najlepsze życzenia. Jesteśmy często nazywane "słabszą płcią", ale drzemie w nas ogromna siła. Życzę Wam tego, byście zawsze umiały ją w sobie odnaleźć, byście spełniały się w życiu i zawsze czerpały radość i satysfakcję z bycia kobietami. :)

Życzenia to nie wszystko, jesteśmy w końcu na blogu książkowym, więc nie byłabym sobą, gdybym z tej okazji nie dorzuciła czegoś związanego z książkami. ;) Lubię dobrze skonstruowane postacie żeńskie. Lubię bohaterki, które znają swoją wartość, potrafią wykorzystać swoją wewnętrzną siłę, nie mażą się co chwilę i nie dają sobie w kaszę dmuchać. Zdarza się, że żeńskie postacie potrafią mnie irytować, jednak te, które przedstawiam poniżej, zdecydowanie do nich nie należą. Przygotowałam dzisiaj ranking kobiecych postaci (niekoniecznie grają one pierwsze skrzypce w danej książce), które skradły moje serce. Oto siedem takich babeczek:

1. Yennefer z Vengerbergu
(Wiedźmin Andrzej Sapkowski)
Ranking otwiera moja ulubiona czarodziejka z sagi wiedźmińskiej. Niby wyniosła, a jednak skrywająca wrażliwe serce. Niby zimna, a jednak potrafiąca kochać z ogromnym żarem. Yennefer to kobieta, która serce skryła za fasadą chłodu, jednak to serce nadal potrafi bić dla tych, którzy są tego godni. Piękna, silna, obdarzona ogromną mocą (czarodziejki górą!). Zawsze mnie ciekawiło, jak pachnie to sławne połączenie bzu i agrestu. :)

2. Lisbeth Salander
(Millennium Stieg Larsson)
Kobieta-geniusz. Lisabeth to dziewczyna obdarzona niezwykłymi zdolnościami intelektualnymi. Mówi to, co chce, robi to, co chce i nie dba o konwenanse. Zawsze dopnie swego, nie bacząc na przeciwności. Jej jedyny problem to fakt, że nie potrafi żyć w społeczeństwie. Wyróżnia się spośród tłumu i przyciąga typów, chcących nauczyć ją pokory, co z góry jest skazane na niepowodzenie. Uparta, niezależna i odważna.

3. Elizabeth Bennet
(Duma i uprzedzenie Jane Austen)
Inteligentna, znająca swoją wartość kobieta, dla której nie liczy się to, co ludzie powiedzą. Nie ulega presji otoczenia i wie, czego chce. Potrafi tak bardzo wpłynąć na mężczyznę, iż dokonuje się w nim diametralna zmiana. Czyni go lepszym człowiekiem.

4. Liesel Meminger
(Złodziejka książek Markus Zusak)
Dziewczynka, która skradła moje serce swoją miłością do książek. Doświadczona przez los, rzucona w obce środowisko w bardzo trudnych czasach, a mimo to potrafiła otworzyć swoje serce na ludzi. Książki tak bardzo odmieniły jej życie, że potrafiła posunąć się do kradzieży, by móc cieszyć się słowem. Oddana przyjaciółka, dziewczynka o dobrym sercu.

5. Hermiona Granger
(Harry Potter J.K. Rowling)
Postać, której dorastanie możemy obserwować poprzez siedem tomów wspaniałej serii. Bardzo inteligentna i uzdolniona. Hermiona to dziewczyna, która fakt, że jest świetną czarownicą, zawdzięcza tylko sobie - swojej wytrwałości, pracowitości, uporowi w dążeniu do celu. Jest przy tym wierną przyjaciółką, nie zadziera nosa i jest wrażliwa na krzywdę słabszych. Nie można jej nie lubić. :)

6. Penryn Young
(Angelfall Susan Ee)
Penryn to postać, którą mimo młodego wieku, cechuje przede wszystkim ogromne poczucie odpowiedzialności. Na jej głowie jest cała masa problemów - niepełnosprawna siostra, szalona matka i życie w post-apokaliptycznym świecie. Penryn jednak nigdy nie narzeka i dzielnie dźwiga swoje brzemię. Nie załamuje się, bo wie, że tylko ona trzyma rodzinę razem. Kiedy siostra zostaje porwana, Penryn nie cofa się przed niczym, by ją uratować. Jest odważna, silna i nieugięta.

7. Louisa Clark
(Zanim się pojawiłeś Jojo Moyes)
Lou to dziewczyna, która przechodzi ogromną przemianę pod wpływem miłości do mężczyzny. Z osoby, która nie wie, czego chce w życiu, staje się świadomą swoich marzeń i pragnień młodą kobietą. Nie można odmówić jej uporu i ogromnego serca, które kocha z całych sił.

Każda z tych postaci w jakiś sposób zawładnęła moim sercem i była odpowiedzialna na całą gamę przeróżnych emocji, jakie przeżywałam, śledząc jej losy. Zapewne mogłabym dodać jeszcze parę bohaterek, bo na szczęście jest w czym wybierać, ale postanowiłam się ograniczyć do tych siedmiu.
Które z książkowych bohaterek znalazłyby się w Waszym zestawieniu ulubionych kobiecych postaci? Czy moje typy pokryłyby się z Waszymi? Zapraszam do komentowania! :)
Zaczytanego dnia,


Informacja
Na blogu zainstalowany jest zewnętrzny system komentarzy Disqus. Więcej o nim w Polityce Prywatności.